واکنش رسانه های بین المللی به خبر انفجار در پارچین  همچنان ادامه دارد 

رسانه های فارسی زبان و بین المللی همچنان به انفجار پارچین میپردازند و مورد ارزیابی قرار می دهند.

شبکه خبری ایران اینترنشنال در این زمینه نوشته است:اطلاعات رسیده ، در باره انفجار دو شب پیش، در شرق تهران نشان‌دهنده پنهانکاری مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی و رسانه‌های حکومتی ایران است. اطلاعات ماهواره‌ای نشان می‌دهد، محل انفجار در درون محدوده نظامی پارچین وخجیر قرار داشته و با سوختگی در سطح زمین همراه بوده است.

رادیو فردا نیز در این زمینه گزارش داده است که  ۲۵ ژوئن (ششم تیرماه) شهروندان تهرانی با صحنه‌ای بسیار غیرعادی رو‌به‌رو شدند؛ یک نور قوی نارنجی‌رنگ که آسمان شب شرق تهران را روشن کرد. مقام‌های ایرانی خیلی زود مدعی شدند که آن‌چه رخ داده، انفجار تانکرهای گاز صنعتی در منطقه عمومی پارچین بوده است.

این منطقه محل تولید گسترده مواد منفجره، راکت و مهمات است. اما با بررسی ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، به نظر آمد که محل انفجار منطقه خجیر تهران باشد. یک روز بعد، تصاویر ماهواره‌ای این حدس را تایید کرد.

پارچین به دلیل نقشی که از پیش از سال ۲۰۰۳ در برنامه هسته‌ای ایران دارد، منطقه خوشنامی نیست، درحالی‌که خجیر علی‌رغم اهمیت بسزایی در برنامه موشک‌های بالستیک ایران، تقریباً از کانون توجه عمومی در امان مانده است.

شبکه بی بی سی فارسی نیز  به نقل از شبکه‌های اجتماعی نوشته است : شب گذشته صدای انفجار و ظاهر شدن نوری شدید در شرق تهران است که از زمین نشات می‌گیرد و تا ارتفاع بالا آسمان تهران  را روشن کرده است.عده ای آن را انفجار گاز اعلام کردند و عده ای نیز آتش سوزی در منطقه نظامی پارچین نسبت داده اند.

بی بی سی به نقل از کاربران نوشته است :  مجتمع نظامی پارچین که به اعتقاد سازمان های امنیتی غربی بیش از ده سال پیش محل انجام آزمایش هایی در ارتباط با انفجار بمب اتمی بوده در این ناحیه قرار دارد. ایران ادعای چنین آزمایش هایی در پارچین را رد کرده است.

در پاییز سال ۱۳۹۳ انفجار یا آتش سوزی‌ ظاهرا بزرگی در این منطقه روی داد که وزارت دفاع ایران فقط آن را “آتش سوزی در یک مرکز مواد منفجره” توصیف کرد بدون آنجا جزییات بیشتری ارائه کند.

ایندیپندنت فارسی نیز نوشت: یک تصویر تهیه‌شده با ماهواره سِنتینِل-۲ از صبح روز واقعه نشان‌ می‌داد که برخلاف ادعای رسانه رسمی جمهوری اسلامی، محل سانحه در پارچین قرار نداشته، بلکه در قلب صنایع موشکی ایران در خجیر واقع شده است. همچنین برخلاف آنچه در رسانه‌ها مطرح شد، به نظر می‌رسد که آتش‌سوزی ناشی از انفجار مخازن گاز پروپان نه‌ تنها باعث حریق بخش وسیعی از مراتع در مجاورت این مرکز شده، بلکه به سوله یک مرکز تحقیقات و طراحی سوخت مایع موشک‌های بالستیک نیز آسیب رسانده است.

این سوله با ابعاد ۵۷ در ۴۰ متر که در مجاورت محل استقرار مخازن گاز پنج هزار لیتری پروپان قرار دارد متعلق به یکی از دو صنایع شهید رستگار و شهید چراغی است که هر دو وظیفه طراحی، توسعه و ساخت سوخت مایع برای استفاده انواع موشک‌های بالستیک چون خانواده شهاب ۳، قدر و قیام را بر عهده دارند.

هر دو این صنایع زیرمجموعه گروه صنعتی شهید همت هستند که تحت نظر سازمان هوافضای نیروهای مسلح وظیفه توسعه و ساخت موشک‌های بالستیک سوخت مایع را برعهده دارند.

خبرگزاری های داخلی از جمله ایرنا و ایسنا  نیز به نقل از سخنگوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح حکومت نوشته اند:  این صدا مربوط به انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین بوده و تلفاتی نداشته است.

سحام نیوز در این باره نوشته است :  “انفجاری مهیب مناطق اطراف سایت نظامی پارچین در شرق تهران را به لرزه درآورده است. شدت انفجار به حدی بوده که شیشه‌های ساختمان‌های اطراف این مرکز نظامی فروریخته و نور انفجار تا کیلومتر‌ها قابل مشاهده بوده است.”

شماری از  خبرگزاری های ایران نیز اعلام کردند که  حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران، ضمن تأیید خبر شنیده شدن صدای انفجار و مشاهده نور در آسمان تهران، گفته است  که “موضوع توسط نیروی انتظامی در حال بررسی است.”

خبرگزاری مهر نزدیک به سپاه پاسداران  هم نوشته است : “بامداد جمعه هم زمان با شنیده شدن صدای مهیب در شرق تهران، نور بزرگ نارنجی در آسمان دیده شد.”این حادثه به علت انفجار مخزن گاز بوده است.

خبرگزاری های خارجی ازالعربیه در این باره نوشته اند: یک مرکز مطالعات امنیتی اسرائیل روز جمعه ۲۶ ژوئن ۲۰۲۰ اعلام کرده است که بر اساس تصاویر ماهواره‌ای دریافته که انفجارهای شب پنج‌شنبه تهران در کارخانه موشکی همت در شرق تهران رخ داده‌اند.

العربیه در ادامه نوشته است که در صفحه توئیتر این مرکز امده است  «ما می‌توانیم از طریق ماهواره تأیید کنیم که انفجار در شرق تهران در مجتمع خجیر رخ داد که متعلق به کارخانه صنایع موشکی همت ایران است که این واحد مسئولیت ایجاد کارخانه موشکی سوریه و لبنان را بر عهده داشته است».

یورونیوز نیز در این زمینه نوشت: تصاویر ماهواره‌ای، محلی را که نیمه شب پنجشنبه در شرق تهران در آن یک انفجار رخ داد نشان می‌دهد که برخی از تحلیلگران معتقدند، تونل‌های زیرزمینی و سایت‌های تولید موشک ایران در این مکان پنهان شده است.

این انفجار در اولین ساعت‌های روز جمعه ۲۶ ژوئن (شش تیر) رخ داد که آتش ناشی از آن از فاصله دور نیز قابل مشاهده بود. گرچه مقام‌های ایران دلیل آن را انفجار مخزن گاز عنوان می‌کنند اما برخی نیز نسبت به این موضوع ابراز تردید کرده‌اند.

دویچه وله  و صدای آمریکا نیز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته اند  که واکنش غیر معمول مقام‌های ایران پس از انفجار، ماهیت حساس منطقه‌ای را نشان می‌دهد که بازرسان بین‌المللی معتقدند که دو دهه پیش در آنجا جمهوری اسلامی آزمایش‌های مرتبط با تسلیحات هسته‌ای را انجام داده است.

این انفجار باعث لرزش خانه‌های اطراف و ترک برداشتن شیشه پنجره‌ها شد و در نخستین ساعت‌های روز جمعه، افق منتهی به کوه‌های البرز را روشن کرد.

آسوشیتدپرس در اینباره نوشت: «عکس‌های ماهواره‌ای سنتینل ۲ (آژانس فضایی اروپا) از این منطقه که در حدود ۲۰ کیلومتری شرق از مرکز پایتخت ایران قرار دارد، آثاری از صدها متر سیاهی ناشی از سوختگی بر اثر آتش را نشان می‌دهد که هفته‌های قبل از آن وجود نداشت. ساختمانی که در نزدیکی آن محل مشاهده می‌شود شبیه آن چیزی است که در تلویزیون دولتی ایران نشان داده شد.»

این رسانه آمریکایی به نقل از تحلیلگران گفت که محل انفجار پارچین نبوده است بلکه محل ذخیره گاز در نزدیکی تاسیسات موشکی خجیر است.

آسوشیتدپرس به نقل از فابین هینتس، پژوهشگر مرکز جیمز مارتین برای تحقیقات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در کالیفرنیا نوشت: «به نظر می‌رسد که انفجار در مجموعه گروه صنعتی شهید باکری رخ داده است که مسئول تولید سوخت جامد موشک است.»

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مستقر در واشنگتن، خجیر را به‌عنوان «محل تونل‌های بی‌شماری» معرفی می‌کند که برخی از تونل‌ها مشکوک به «مونتاژ و ساخت سلاح» هستند. طبق گزارش آسوشیتدپرس، ساختمان‌های بزرگ صنعتی در محلی که در تصاویر ماهواره‌ای نیز مشخص است، نشان می‌دهد که ساخت موشک در آنجا انجام می‌شود.

دویچه وله نوشته است که آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده آمریکا می‌گوید که ایران به طور کلی بزرگترین برنامه تاسیسات زیرزمینی در خاورمیانه را دارد.

رادیو فرانسه نیز در این باره گزارش داده است تهران نور مهیب اطراف تاسیسات نظامی پارچین را به انفجار یک مخزن گاز نسبت داد.

سپاه پاسداران در گذشته نیز با بازرسی تاسیسات نظامی پارچین توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مخالفت شدید کرد. با این حال، بازرسان آژانس اتمی  پس از بازرسی از این تاسیسات در اوایل سال های ٢٠١٠ پی بردند که مخازنی جهت آزمایش انفجارهایی در تاسیسات نظامی پارچین ساخته شده که معمولاً برای تحریک انفجار اتمی به کار گرفته می شود.

اما نکته بسیار جالب و قابل توجه در این واکنش های رسانه ای این بود که شایعه‌ شده است که بروز انفجار در آن منطقه به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه در سایت پارچین. و یا  حمله نیروی هوایی اسرائیل عامل اصلی بروز این واقعه بوده است که هر دو ادعا به‌کلی مردود است.

امکان حمله هوایی نیروی هوایی اسرائیل به علت محدودیت برد مستقیم جنگنده‌های اف-۳۵آی و ناتوانی این نیرو در استقرار هلیکوپترها و هواپیماهای جست‌وجو و نجات در کشورهای همسایه ایران بخصوص در عراق وجود ندارد و امکان سوخت‌رسانی به هواپیماهای اف-۳۵ در حریم هوایی ایران و یا کشورهای همسایه آن به دلیل خطر وجود موشک‌های زمین به هوا و همچنین مسائل سیاسی ناممکن است. چنانچه عاملی انسانی در بروز عمدی این سانحه نقش داشته باشد می‌تواند خرابکاری توسط فرد یا افراد و یا حمله سایبری باشد.