واکنش رژیم ایران به کناره گیری (برکناری) جان بولتون: نشان شکست آمریکا علیه ایران است

جان بولتون (راست) ستون فقرات سیاست سخنگیرانه ایالات متحده علیه حکومت ایران به شمار می آمداعلام برکناری و یا کناره گیری جان بولتون از مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در حکومت اسلامی ایران با خشنودی بسیار تلقی شده و یک پیروزی دیپلماتیک برای رژیم محسوب گردیده است. سیاستمداران رژیم ایران می گویند که این رویداد ثابت می کند که ایالات متحده در اجرای سیاست های ستیزجویانه علیه حکومت ایران با شکست روبرو شده است.

یکی از عللی که در مورد برکناری بولتون عنوان شده، مخالفت پرزیدنت ترامپ با توصیه های او علیه حکومت اسلامی ایران و رژیم کمونیستی کره شمالی بوده است. خود مقامات آمریکایی، هنوز در این زمینه توضیح جامعی ارائه نکرده اند.

بولتون از هنگامی که سفیر ایالات متحده در     سازمان ملل بود، از سیاست قاطعانه ای علیه    رژیم ایران جانبداری می کرد و در یک سخنرانی گفته بود که عمر رژیم به جشن چهل سالگی   نخواهد رسید

شماری از کاربران سامانه خبری “رادیو پیام اسرائیل” نیز در واکنش هایی که فرستاده ای از برکناری بولتون ابراز تاسف بسیار می کنند و می نویسند که او یکی از قاطع ترین سیاستمداران آمریکایی در رویارویی با گستاخی های رژیم ایران بود.

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، در واکنش خود در توییتر نوشت: کنار گذاشتن بولتون و برکناری او امری اتفاقی نبوده، بلکه نشان قاطع شکست استراتژی  “فشار حداکثر” از جانب ایالات متحده در برابر مقاومت سازنده جمهوری اسلامی  ایران می باشد.

علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی نیز در واکنش خود گفت: جان بولتون دو ماه پیش قول داده بود که جمهوری اسلامی ایران نخواهد توانست بیش از سه ماه دوام آورد. ما هنوز این جا هستیم و او نیست.

ربیعی افزوده گفت: با برکناری فردی که بزرگترین طرفدار جنگ و ترور اقتصادی بود، کاخ سفید در درک واقعیات در مورد ایران، با موانع کمتری روبرو خواهد بود.
برکناری جان بولتون توسط پرزیدنت ترامپ، به همان شیوه همیشگی رئیس جمهوری ایالات متحده انجام گرفت که به طور ناگهانی به فردی اطلاع می دهد که برکنار شده و اسباب خود را جمع کند و برود. پرزیدنت ترامپ در پیام توییتری خود نوشت که به بولتون اطلاع داد که از این پس نیازی به خدمات او ندارد و باید برود.

پززیدنت ترامپ در مورد علت این اقدام خود نوشت: با بسیاری از پیشنهادها و توصیه های او مخالف بودم و برخی دیگر از بلندپایگان نیز عقیده من را داشتند.

آگاهان سیاسی ارزیابی می کنند که اختلاف نظرهای عمده، دراین باره سیاستی بوده که ایالات متحده باید در برابر حکومت ایران اجرا کند. فرض آن است که بولتون با پیشنهاد ترامپ برای انجام دیداری با روحانی، در هفته ای که قرار است رئیس جمهوری اسلامی ایران برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک بیاید، مخالف بوده و عقیده داشته است که نباید به سران رژیم ایران اعتبار داد.

گفته می شود که او با مذاکرات ایالات متحده با طالبان افغانستان نیز مخالف بود. شخص پرزیدنت ترامپ، ادامه این گفتگوها را ممنوع کرد.

علام برکناری بولتون دقایقی پیش از برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد تحریم های جدید ایالات متحده علیه سپاه قدس و حزب الله لبنان و حماس و همه سازمان های ترور مزدور حکومت ایران، انتشار یافت. قرار بود که در آن همایش رسانه ای، بولتون در کنار مایک پمپئو وزیر خارجه و همچنین استیو منوچین وزیر خزانه داری، برقراری این رشته تحریم های جدید را اعلام کنند.

مایک پمپئو (چپ) نیز از مخالفان سرسخت رژیم ایران است، ولی مواضع او در مقایسه با بولتون (راست) نرم تر است

 

ا

2 دیدگاه‌

  1. امیدوارم ترامپ توسط نظام اسلامی بازی نخورد این نظام یک نظام قاعده مند نیست و یک نظام ایدئولوژیک است هدف آنها فقط ایجاد یک فضای تنفس کوچک برای اقتصاد نظام و شروع مذاکرات فرسایشی تا پایان ۸ سال ریاست جمهوری ترامپ است و سپاه هم از طریق پولشویی و قاچاق خرج و دخل میکند تا بعد از رفتن ترامپ دوباره به سهم خود از پول نفت برسد .چون تقاضای لغو هم تحریم ها غیر ممکن است آنها با درخواست فروش ۷۰۰ هزار بشکه در روز بدنبال فضای تنفس برای عبور از گردنه سخت تحریم ها و ریاست جمهوری ترامپ هستند .

Comments are closed.