واکنش سران رژیم ایران به تحریم های تازه از جانب آمریکا: «تکراری و بی تاثیر است»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحده به نیویورک سفر کرده، گفت که تحریم مجدد بانک مرکزی ایران، تکرار تحریم گذشته است

وزیر خارجه حکومت ایران در واکنش به تحریم دوباره بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا گفت: “بانک مرکزی پیش‌تر تحریم شده بود و این تحریم دوباره  “نشان‌دهنده استیصال آمریکا” است و حالا با عنوانی دیگر دوباره تحریم شده است”.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحده به نیویورک سفر کرده، گفت که تحریم مجدد بانک مرکزی ایران، تکرار تحریم گذشته است .

پرزیدنت  ترامپ گفته بود که  ما شدیدترین تحریم ها را وضع کرده ایم که پیش از این هرگز وجود نداشت. ما امروز بانک مرکزی را در فهرست قرار دادیم. خواهیم دید که آنها نه تنها با آمریکا بلکه در درون کشور خود هم با مشکلات زیاد خودساخته روبرو خواهند شد . وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته(آدینه ) اعلام کرد که چند نهاد بانکی ایران، از جمله بانک مرکزی ایران را تحریم کرده است.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی حکومت ایران در واکنش به  تحریم این بانک توسط آمریکا گفته است : «ناکامی‌های مکرر دولت آمریکا در یک سال گذشته نشان می‌دهد که این تحریم‌ها بی‌اثرتر از هر زمان دیگری شده و اقتصاد ایران، تاب‌آوری خود در مقابل تحریم‌ها رابه همگان اثبات کرده است».

وی افزود: «موفقیت‌های اخیر بانک مرکزی و ثبات بازار نشان می‌دهد که خوشبختانه تجارت و مبادلات مالی کشور از راه‌هایی انجام می‌شود که از سوی آمریکا غیرقابل تحریم است».

به گفته برخی منابع خبری تحریم‌های آمریکا علیه ایران  باعث کم‌ارزش شدن پول ملی ایران و ورشکستگی بسیاری از صنایع ایران در ماه‌های گذشته شده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران نیز در این باره گفته است :  تحریم دوباره بانک مرکزی “یک سیاست شکست خورده” و موضوع جدیدی نبوده و فقط تحریم‌های قدیمی به شکل دیگری بیان شده است.

محمد جواد  ظریف در ابتدای ورود به نیویورک در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت :  نشست وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه با ایران که موسوم به ۴ + ۱ است در روز چهارشنبه  برگزار خواهد شد .

ظریف افزود: شرط حضور آمریکا در این نشست “پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران” است . “آمریکایی‌ها نمی‌توانند همزمان تروریسم اقتصادی یا به قول آقای ترامپ جنگ اقتصادی علیه ایران را ادامه بدهند و فشار حداکثری را دنبال کنند و در عین حال بخواهند پشت میز مذاکره قرار بگیرند.”

ظریف همچنین گفت : در جریان این سفر با وزیران خارجه کشورهای عمان، بریتانیا و فرانسه و “اعضای برخی از اندیشکده‌ها” دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز دو روز دیگر ( دوشنبه) برای شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد به نیویورک سفر خواهد کرد .

ظریف همچنین در اکانت توییتر خود نوشته  که عربستان سعودی اتهام دست داشتن ایران در حادثه حمله به تاسیسات نفتی این کشور را “باور ندارند” زیرا “امروز با نقض آتش‌بس سازمان ملل، در حدیده یمن” حملات تلافی جویانه انجام داده است.