واکنش شدید ایالات متحده به حمله پهپادی حوثی ها به فرودگاه بین المللی سعودی 

وزارت خارجه ایالات‌متحده آمریکا، ساعاتی پس از حمله پهپادی روز گذشته (چهارشنبه )  حوثی‌ها به فرودگاه بین‌المللی ابها با انتشار بیانیه ای اعلام کرد در کنار پادشاهی عربی سعودی ایستاده و موضوع مجازات پیکارجویان حوثی را بررسی می‌کند.

یک مقام مسئول وزارت خارجه آمریکا در این باره به شبکه خبری “العربیه” گفت: «در کنار هم پیمانان مان در سعودی می‌ایستیم و گزینه‌های متعددی از جمله تحریم‌ها را برای برخورد با حوثی‌ها در اختیار داریم.»

این مقام مسئول در ادامه افزود: «حوثی‌ها با حمایت ایران مسئول حملاتی هستند که سعودی را مورد هدف قرار داده … ما به اعمال فشار بر حوثی‌ها و تهران که از آنها حمایت می‌کند، ادامه می‌دهیم و سازوکارهای جدیدی برای برخورد با آنها بررسی می‌کنیم.»

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات  متحده نیز در تماس تلفنی با همتای سعودی‌اش، شاهزاده فیصل بن فرحان، در این باره گفت:« هنگام حمله حوثی‌ها به پادشاهی عربی سعودی دست بسته نخواهیم ماند».

وی افزود: تلاش‌های مشترک برای تقویت سامان‌های دفاعی سعودی را بررسی خواهد کرد.سعودی شریک امنیتی مهمی است.

در همین راستا ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز گفته است که ایالات متحده مجددا بر تعهدهای خود مبنی بر کمک به پادشاه عربی سعودی برای تقویت توانمندی‌های دفاعی‌ آن تاکید می‌کند.

وی یادآور شد که «چنانچه رهبران حوثی گمان کنند که این دولت فشارها را کاهش خواهد داد، در اشتباه خواهند بود چرا که تحت فشارهای زیادی قرار خواهند گرفت».

ند پلاس  همچنین افزود که ایالات متحده آمریکا در روزهای آینده اظهارات بیشتری را درباره حملات پهپادی شبه‌نظامیان حوثی، تصریح خواهد کرد.

همچنین جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده نیز که  در مقر وزارت دفاع، پنتاگون سخنرانی می‌کرد تاکید کرد که دولت او در کاربرد نیرو برای حمایت از ایالات متحده و هم‌پیمانان آن تردید نخواهد کرد.

گفتنی است که ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن نیز روز گذشته (چهارشنبه) از حمله تروریستی شبه‌نظامیان حوثی علیه فرودگاه أبها خبر داد. ائتلاف همچنین تاکید کرد این حمله شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران موجب شده یک هواپیما در فرودگاه ابها دچار آتش‌سوزی شود.

ائتلاف ضمن اعلام به کنترل درآمدن آتش‌سوزی ایجاد شده در این هواپیما توضیح داد که پهپاد بمب‌گذاری شده‌ای که با‌ آن فرودگاه ابها هدف قرار گرفته شده نسخه‌ای از پهپاد ایرانی نوع “ابابیل تی” است.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز گفته است: حملات حوثی‌ها علیه پادشاهی سعودی مدت زمان جنگ را طولانی‌تر خواهد کرد.

وی همچنین افزود: در کنار هم‌پیمانان‌مان در پادشاهی عربی سعودی خواهیم ایستاد و گزینه‌هایی را برای تعامل با حوثی‌ها و از جمله آن اعمال تحریم‌ها در دست خواهیم داشت.