واکنش ظریف به فعال شدن مکانیزم ماشه:آمریکا هیچ حقی برای تلاش در جهت احیای تحریم‌ها ندارد

محمدجواد ظریف ، در واکنش به حضور مایک پمپئو در شورای امنیت، و دادن نامه دستور آغاز مکانیسم ماشه علیه حکومت ایران در نامه ای به این  شورا نوشته است که این اقدام آمریکا  «غیرقانونی» است .

او  گفته است: به دید وی  «سوءاستفاده» ایالات متحده از ساز و کارهای مندرج در توافق هسته‌ای برای احیای تحریم‌های ایران مردود است.

ظریف در نامه خود تاکید کرده است که آمریکا هیچ حقی برای تلاش در جهت احیای تحریم‌ها ندارد و از همین رو این اقدام باید از سوی شورای امنیت سازمان ملل و جامعه بین‌المللی رد شود.

ظریف گفته است که  پمپئو به خیال خودش ساز و کار بازگرداندن قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت را فعال کرد ولی همزمان، ایران به همراه روسیه، چین، اتحادیه اروپا ،آلمان، فرانسه و انگلیس در نامه های جداگانه ای اقدام دولت ترامپ را غیرقانونی، بدون اثر و کان لم یکن معرفی کردند، احتمالا امروز هم برخی دیگر از اعضای شورای امنیت موضع مشابهی را اتخاذ کنند و یک بار دیگر دولت ترامپ منزوی و رسوا در صحنه جهانی خواهد شد، تاریخ شورای امنیت چنین وضعیتی را به یاد ندارد.

همزمان مجید تخت روانچی، نماینده حکومت اسلامی ایران در سازمان ملل،نیز گفته است که این اقدام واشنگتن «غیرقانونی» است.

تخت روانچی در ادامه افزوده: «آمریکا خودش را در سطح بین‌المللی منزوی کرده است و کشورها باید در برابر قلدری آمریکا بایستند و اعضای شورای امنیت باید در برابر نقض توافق‌های بین‌المللی بایستند» .

او  درباره تحریم‌های تسلیحاتی که در چارچوب برجام در اکتبر آینده منقضی می‌شود، تاکید کرد  که بعد از انقضای تحریم تسلیحاتی در خرید و فروش تسلیحات، بر اساس حقوقمان عمل می‌کنیم.

حسن روحانی، دو روز پیش  در جلسه هیات دولت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت «حق استفاده برای کسانی است که داخل برجام باشند. آمریکا که به صراحت از آن خارج شده است».

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه حکومت ایران، نیز در این باره گفت  که درخواست آمریکا برای متوسل شدن به مکانیسم ماشه و فعال شدن تحریم‌های ایران را به دید وی «فاقد تاثیر قانونی» و «بی‌اعتبار» است.

او تاکید کرد که «هیچ‌یک از اعضای باقی مانده در برجام این ابلاغیه را معتبر نمی‌دانند».

هم چنین محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این باره گفت: آمریکا بداند که  دست ما برای دفاع و مقاومت همیشه روی ماشه است، رفتار ایالات متحده  نوعی قمار و انتحار سیاسی است.

این فرمانده پیشین سپاه پاسداران افزود: ترامپ روحیه قمار بازی دارد اگر احساس کند می تواند حمله ای کند و موفق شود ممکن است این کار را انجام می دهد ولی ما او می گوییم که اگر حمله ای را شروع کردید مطمئن باشید هر چه را که روی میز برای قماربازی گذاشته اید از دست خواهید داد و چیزی برایت باقی نمی ماند و اینطور نیست که پاسخ ما به تهاجم دشمنان محدود باشد چون ما دو کار خواهیم کرد نخست آنکه انتقام سخت را ادامه می دهیم.

و  دوم آنکه ما منتظر هستیم آمریکایی ها حادثه ای را درست کنند که انتقام سخت کشته شدن قاسم سلیمانی را بگیریم. دست ما روی ماشه است