واکنش عربستان به تصمیم اسرائیل: همچنان به دارندگان گذرنامه اسرائیلی، اجازه ورود نمی دهیم»

در واکنش به اعلامیه وزارت خارجه اسرائیل دایر بر این که از این شهروندان اسرائیلی می توانند به عربستان سعودی سفر کنند، دولت عربستان اعلام داشت که ورود به آن کشور با گذرنامه اسرائیلی همچنان ممنوع خواهد بود. ولی آگاهان یادآوری می کنند که شمار زیادی از شهروندان اسرائیلی گذرنامه یک کشور دیگر را نیز دارند و با آن می توانند وارد عربستان شوند.

طبق قوانین اسرائیل، شهروندان حق سفر به کشورهای دشمن را ندارند. ولی وزارت خارجه اسرائیل دو روز پیش (یکشنبه) اعلام داشت که از این پس، عربستان یک کشور دشمن محسوب نمی شود و سفر به آن کشور مانع قانونی ندارد.

وزیر خارجه عربستان، فیصل بن فرحان، در واکنش به این خبر گفت که ورود به آن کشور با گذرنامه اسرائیلی همچنان ممنوع خواهد بود.

در ماه های اخیر شماری از شهروندان اسرائیلی با داشتن گذرنامه مضاعف از کشورهای دیگر، توانسته اند از عربستان دیدن کنند و حتی به صورت علنی خود را اسرائیلی معرفی کرده و با افراد محلی عکس بگیرند و در خانه آن ها میهمان باشند. گزارش هایی در این باره از رسانه های تصویری اسرائیل پخش شد.

در بیانیه وزارت خارجه اسرائیل آمده است که حق سفر به عربستان، باید تنها به هدف زیارت از اماکن مقدس اسلامی باشد، که این امر شامل اعراب اسرائیل می شود که خواهان انجام حج تمتع می باشند. در مورد حج عُره، عربستان هر سال به صدها نفر عرب اسرائیلی اجازه سفر می دهد.

گروه دیگری از اسرائیلیان که وزارت خارجه سفر آن ها به عربستان را آزاد کرده، بازرگانانی هستند که می خواهند به داد و ستد بین دو کشور بپردازند. در هر حال، اقامت اسرائیلیان در عربستان نباید از نود روز فراتر رود.

وزیر خارجه عربستان گفت که روابط با اسرائیل تنها هنگامی عادی خواهد شد و اسرائیلیان خواهند توانست با گذرنامه کشور خود به عربستان سفر کنند، که نزاع فلسطینیان و اسرائیل پایان یافته باشد و طرفین با هم به صلح رسیده باشند.

دولت مصر نیز با آن که چهل سال است با اسرائیل پیمان صلح امضا کرده، هنوز گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی را مشروط به صلح اسرائیلی – فلسطینی می داند.

علیرغم سیاست اعلام شده از جانب عربستان، بسیاری از امیرنشین ها مناسبات دوستانه و همکاری های گسترده ای با اسرائیل دارند که بخش اعظم آن مخفی نگاه داشته شده است.

وزیر خارجه عربستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی خبری سی ان ان گفت: «ما پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی را قاطعانه تشویق می کنیم و هنگامی که این صلح برقرار گردد، عربستان امکان به رسمیت شناختن اسرائیل و برقراری روابط با این کشور را روی میز بررسی قرار خواهد داد.

با وجود این موضع امیر فیصل بن فرحان، آگاهان می گویند که رشته تفاهم ها و همکاری های غیر رسمی بین عربستان و اسرائیل جریان دارد و گفته شده که اگر اسرائیل ناچار شود تاسیسات اتمی و موشکی رژیم ایران را بمباران کند، دولت ریاض به جنگنده های اسرائیلی اجازه خواهد داد در راه پرواز به سوی ایران، از حریم هوایی آن کشور بگذرند.