واکنش فرمانده سپاه خوزستان به تحریمش به‌دلیل “کشتار مردم  خوزستان در منطقه نیزار”

پس از تحریم حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان، به اتهام کشتار مردم نیزار خوزستان در اعتراضات آبان ۹۸، توسط  اتحادیه اروپا که در فهرست ناقضان حقوق بشر قرارگرفت ، این فرمانده ارشد سپاه خوزستان، در یک گفتگوی تلویزیونی گفته است : این تحریم‌ها در دوران مذاکرات، نشانه رویکرد “چماق و هویچ” است که از سویی مذاکره بکنند و از سویی دیگر فشار وارد کنند.

فرمانده سپاه خوزستان به همراه چندین مقام دولتی، قضایی و نظامی حکومت ایران در ۱۲ آوریل ۲۰۲۱ به دلیل دست داشتن در سرکوبهای خشونت‌‌ بار مردم در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا نیز قرار گرفت.

پاسدار شاهوار پور در پاسخ به این سوال که چرا او مدام تحریم می کنند؟ گفته است : «با این تحریم‌ها حقانیت راهمان را بیشتر می‌بینیم. یعنی راهمان که همان سربازی ولایت است، بیشتر به آن اعتقاد پیدا می‌کنیم.

این مقام ارشد سپاه خوزستان  به دلیل نقش مستقیم در “کشتار نیزار ماهشهر” در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ تحت عنوان “نقض حقوق بشر” از سوی آمریکا تحریم شده بود.

سپاهی شاهوارپور در پاسخ به ممنوعیت سفر به خارج از ایران طبق تحریم‌های اعمال شده علیه او گفت: «ما اگر بخواهیم برویم، به زیارت کربلا و حضرت زینب می‌رویم. چند وقت پیش به زیارت حضرت زینب رفتم و هیچ غلطی هم نکردند.»

وی  در ادامه  آمریکا و فرانسه را متهم به کشتار شهروندان خود کرد و مدعی شد: «آمریکا هر روز سیاه‌پوستان را کشتار می‌کند و در فرانسه ماه‌هاست که کشتار مردم ادامه دارد.»

در این گزارش آمده است : در جریان اعتراضات مردم به گران شدن بنزین در آبان ماه، کشتار مردم ماهشهر که به “کشتار نیزار” معروف شد، از خشونت بارترین انواع سرکوب بود که توسط جمهوری اسلامی برای سرکوب معترضان استفاده شده بود.

در جریان اعتراضات آبان ۹۸، نیروهای ویژه امنیتی حکومت ایران به همراه سپاه پاسداران با استفاده از تانک، هلیکوپتر و دوشکا با حمله به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم ماهشهر در واکنش به افزایش سه برابری قیمت بنزین به کشتاری بی‌سابقه دست زدند که طی آن بسیاری از شهروندان از جمله تعدادی زن و کودک کشته شدند.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران سال گذشته میلادی در این باره اعلام کرده بود که شاهوارپور به دلیل نقض فاحش حقوق بشر علیه تظاهرکنندگان در لیست تحریم ویزای ایالات متحده قرار گرفته است.

هوک افزود: «شاهورپور در آبان ۹۸ فرماندهی عملیات قتل عام ۱۴۸ شهروند معترض را بر عهده داشته است.

وی تاکید کرد که تصمیم وزارت خارجه آمریکا در تحریم شاهورپور بر اساس اطلاعات دریافتی از بیش از ۸۸ هزار پیام شهروندان ایرانی که سرکوب اعتراضات آبان ماه ۹۸ را مستند کرده بودند، اتخاذ شد.

ماهشهر به مانند تمام شهرهای استان نفت‌خیز خوزستان شاهد تبعیض، بیکاری، فقر و بیسوادی حاصل از سیاست‌های جمهوری اسلامی بوده و به همین دلیل در این شهرستان فضا برای اعتراضات گسترده اجتماعی فراهم است. با این وجود در بسیاری از اعتراضات سراسری، این شهرستان و شهرهای اقماری آن شاهد حضور گسترده مردمی نبود.

اعلام گرانی بنزین تنها جرقه‌ای برای آغاز و گسترش اعتراضات بود زیرا وضعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خوزستان با آن همه ثروت به نقطه‌ای رسیده بود که چاره‌ای جز اعتراض و خیزش برای مردم منطقه باقی نمی‌گذاشت.

گفتنی است که بسیاری از فرماندهان و نهادهای وابسته به سپاه به دلیل “حمایت از تروریسم”، “نقض ممنوعیت توسعه برنامه موشکی ایران” و “نقض حقوق بشر”تحت تحریم‌های وزارت خزانه‌داری موسوم به قانون کاتسا CATSA قرار دارند.

تحریم‌هاى وضع شده علیه سپاه پاسداران ایران به عنوان یک “سازمان تروریستی” براى اولین بار علیه کل این تشکیلات اعمال مى‌شود.