واکنش فعالان و خانواده فخری زاده نسبت به حرکت خودسرانه هشت تن از تندرویان در تغییر نام تابلوی شجریان در تهران

عباس عبدی روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش خودسرانه بسیجیان و تندروهای حکومت  برای تغییر نام خیابان استاد شجریان به محسن فخری‌زاده در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «‏۷ نفر و یک کودک در معیت یک روحانی رفتند تا نام خیابان استاد شجریان را عوض کنند. اینها مقصر اصلی نیستند. به کسانی باید توجه داد که این اقدامات را تامین و حریم امن برای آن درست می‌کنند ولی خودشان در صحنه حاضر نمی‌شوند.»

خانواده محسن فخری‌زاده نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که با تغییر نام تابلوی خیابان محمدرضا شجریان به “شهید محسن فخری‌زاده” در شمال شهر تهران “بدون هماهنگی با مسئولان” مخالف هستند.

در این بیانیه آمده است که  فخری‌زاده خود به هنر و موسیقی اصیل ایرانی علاقه‌مند بود و “هرگونه تغییر در نام‌ها و نمادهای این عرصه” به گفته خانواده او “دور از اندیشه و سیره” آقای فخری‌زاده بوده است.

هشت تن از بسیجیان و تندروهای حکومت اخیرا با تجمع در خیابانی در منطقه دو تهران که به اسم محمدرضا شجریان نامگذاری شده بود، به طور نمادین نام آن را به محسن فخری‌زاده تغییر دادند. اقدامی که جنجالی شد.

در ادامه این بیانیه خانواده فخری زاده  که رسانه‌های ایران منتشر کرده‌اند، در مخالفت با این کار گفته‌اند که شورای شهر قبلا خیابانی را به نام “شهید فخری‌زاده” نامگذاری کرده است: “”هرگونه تغییر در نام‌ها و عناوین معابر و خیابان‌ها باید از طریق مراجع رسمی صورت گیرد و اقداماتی خارج از رویه‌های جاری، شایسته و به مصلحت نمی‌باشد.”

علی مطهری، نماینده اسبق مجلس نیز در این باره گفته است: قوه قضاییه باید افرادی را که قانون‌شکنی کردند و تحت عنوان “شهید” در خیابانی نام دیگری را جایگزین نام استاد شجریان کردند مواخذه و مجازات کند.

اما عیسی فرهادی،  فرماندار تهران که از چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری است در این باره گفته است:  شورا هیچ مصوبه‌ای برای این‌که خیابانی به اسم شجریان باشد، برای ما ارسال نکرده است. نامگذاری هیچ خیابانی به نام شجریان قانونی نیست».

نامگذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان دو سال پس از آن رخ داد که شورای شهر تهران تصویب کرد تعدادی از خیابان‌های تهران به نام شماری از چهره‌های علمی و فرهنگی کشور از جمله شجریان، سیمین بهبهانی، فروغ فرخزاد و هوشنگ ابتهاج تغییر یابد.

و در ادامه خبر آمده است که تندروهای اصفهان هم تابلوی خیابانی که نام مریم میرزاخانی ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بر روی ان بود را برداشته اند؟!

مریم میرزاخانی ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی تنها زن و اولین ایرانی برندهٔ مدال فیلدز است.

رضا امینی، عضو اصولگرای شورای شهر اصفهان گفته است که  خانم میرزاخانی ، به دلیل نداشتن ‎حجاب! فاقد «تعهد دینی و میهنی»! بوده و هیچ خدمتی هم به ایران نکرده! و نباید نام او روی مکان یا خیابانی گذاشته شود