واکنش مقامات حکومت ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران 

در اولین سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران ، ظریف گفت: هنوز شرمنده و عذرخواه هستم

او در ادامه افزود: من از جمله مسئولینی بودم که تا آخرین ساعات پیش از اعلام‌ عمومی، همچون سایر مردم صرفاً گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای را می شنیدم و علیرغم پیگیری هیچ اطلاعاتی فراتر از اخبار رسمی به وزارت امور خارجه اعلام نمی‌شد.

ظریف گفت : «یک سال از سحرگاه تلخ ۱۸ دی ٩٨ و فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی و شهادت فرزندان نخبه این مرز و بوم و قربانی شدن انسان‌های بی‌گناه می‌گذرد. فاجعه‌ای که تمامی ایران را داغدار کرده است. می‌دانم پدران و مادران داغدار چه لحظات تلخی را در تنهایی از دست دادن جگرگوشه‌های خود تجربه کرده و می‌کنند. در کنار برخی از آنها نشسته‌ام و در همدلی با داغ دیدگان از ناتوانی مطلق شرمنده شده‌ام.

او افزود:  می‌فهمم که انجام این وظیفه پیچیده بعضاً باعث حساسیت و رنجش داغدیدگان شده است که از صمیم قلب از آنها پوزش می‌خواهم.باز هم می‌دانم هیچ‌کدام از این تلاش ها در نهایت نمی‌تواند جبران گوشه کوچکی از این خسارت عظیم و جبران‌ناپذیر باشد.

او در حالی این سخنان را بیان می کند که میثم صلاحی که برادر و همسر برادرش را در سرنگونی هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه پاسداران از دست داد، گفته بود: « آن چیزی که قلب من را تکه‌ تکه می‌کند، خنده‌های ظریف است.‌اگر این اتفاق برای خانواده اومی‌افتاد باز هم می‌خندید؟»

دادستان نظامی تهران به تشریح ابعاد رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی پرداخت و گفت: تحقیقات دادسرا به اتمام رسیده و به زودی پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه نظامی تهران ارسال می‌شود.

او در ادامه افزود: خطای عامل انسانی که موجب وقوع سانحه شده خیلی مشهود و روشن است .

سپاه پاسداران نیز در این باره با انتشار بیانیه ای بدون اشاره به شلیک موشک های این نهاد به هواپیمای اوکراینی نوشته است : «این اتفاق تلخ در پی ماجراجویی های ضد انسانی و اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه به وقوع پیوست.»

هواپیمای بوئینگ پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ و تنها دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه با شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد. این اتفاق تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق و در انتقام کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس روی داد. مقام‌های ایران پس از سه روز که از اعلام دلیل حادثه طفره رفتند، در روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ «خطای انسانی» را عامل این اتفاق عنوان کردند.

هفته گذشته نیز هیات دولت ایران اختصاص مبلغ «۱۵۰ هزار دلار» غرامت به بازماندگان هر کدام از سرنشینان هواپیمای اوکراینی را تصویب کرد اما اکثر خانواده‌های قربانیان این پرواز مشخص شدن حقیقت و دادخواهی را در اولویت نسبت به غرامت عنوان می‌کنند.