واکنش مقامات و نزدیکان حکومتی به انفجار تاسیسات اتمی نطنز 

اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی درباره انفجار تاسیسات اتمی نطنز گفت که باید نهادی که مسئول تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای و جلوگیری از خرابکاری بزرگترین دشمن جمهوری اسلامی است درباره خرابکاری روز گذشته پاسخگو باشد.

یادآور می شود که سپاه پاسداران از دو دهه پیش مسئولیت حفاظت از تاسیسات هسته‌ای، دانشمندان هسته‌ای ایران و شناسایی تهدیدات در این حوزه را برعهده داشته است.

جهانگیری بدون اشاره به نام سپاه گفت که این دستگاه باید در برابر مسئولیتی که برعهده داشته مورد مواخذه و بازخواست قرار بگیرد. او گفت اتفاقاتی که رخ داده است هزینه‌های حیثیتی، امنیتی و اقتصادی دارد که می تواند برای کشور «فاجعه‌بار» باشد.

مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی هم در این باره نوشته است: با خرابکاری‌هایی که اسرائیل در نطنز انجام داده، دستگاه‌های اطلاعاتی کشور باید بازبینی شوند

وی در ادامه افزوده است : حوادث تلخ ماه‌های اخیر که دو انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز و شهادت محسن فخری‌زاده مشخصاً در رأس آنها قرار دارند و همگی توسط رژیم صهیونیستی انجام شده‌اند، نشان‌دهنده ضایعات بزرگی هستند که در اثر مشغول بودن مسئولان و دستگاه‌های مختلف و متولیان آنها به جنگ قدرت، فرصت به وقوع پیوستن یافته‌اند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس هم  با تاکید بر اینکه «انفجار تاسیسات غنی‌سازی نطنز، نشان‌دهنده بی‌کفایتی امنیتی در تاسیسات هسته‌ای است» گفت: دو حمله تاکنون صورت گرفته که نشان از ضعف پدافند عامل و غیرعامل تاسیسات هسته‌ای است و هم نشان بی‌کفایتی در این حوزه است.

روز گذشته در اثر قطع برق در مجتمع غنی‌سازی نطنز تعدادی از سانتریفیوژهای فعال در این مرکز دچار سانحه شدند. جمهوری اسلامی این رویداد را نتیجه خرابکاری و ظریف آن را تروریسم هسته‌ای خواند. هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارت به برنامه هسته‌ای ایران به صورت رسمی منتشر نشده است ولی مجموعه صحبت‌های مقام‌های جمهوری اسلامی نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از سانتریفیوژهای فعال در نطنز از مدار خارج شده‌ و خسارت دیده‌اند.

دلایل غیر رسمی متعددی برای این انفجار عنوان شد از جمله حمله سایبری، حمله هوایی، نفوذ و رخنه امنیتی و کاشت مواد انفجاری در نطنز. در مورد حمله بامداد یکشنبه نیز خبرنگار ارشد نظامی کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل با رد حمله سایبری، احتمال کارگذاری فیزیکی مواد انفجاری را مطرح کرده است.

یک روز پس از انفجار در تاسیسات غنی‌سازی نطنز، نیویورک‌تایمز خسارت‌های آن را گسترده برآورد کرد و نوشت که سیستم تامین برق سانتریفیوژها برای غنی‌سازی اورانیوم منهدم شده و تعمیر آن و از سرگیری تولید دوباره در این سایت هسته‌ای ۹ ماه زمان می‌برد.

انفجار دوباره در نطنز به گفته محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام آتش‌سوزی به همراه داشته، ۱۰ ماه پس از نخستین انفجار در این تاسیسات اتفاق افتاده است. آن هم در حالی که مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین در جریان است و تا کنون دو طرف نسبت به پیشرفت مذاکرات و لغو تحریم‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند.

این روزنامه آمریکایی به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکایی و اسرائیل انفجار نطنز را به اسرائیل نسبت داده و می‌نویسد که در نتیجه این حمله «ضربه سختی» به ایران وارد شده است.

انفجار سایت اتمی نطنز س از روز انرژی هسته‌ای در ایران و در حالی اتفاق افتاد که از گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید در نطنز آغاز شده و حسن روحانی، رئیس‌جمهور از ۱۳۳ «دستاورد هسته‌ای» رونمایی کرده بود.