واکنش ملایم ترامپ به دزدی دریایی سپاه پاسداران در ربودن نفتکش بزیتانیایی موجب شگفتی شد

در همان حال که دولت بریتانیا به اقدامات قاطعانه ای علیه حکومت اسلامی ایران، به خاطر ربودن نفتکش آن کشور دست زده و اموال رژیم ایران در بریتانیا را مسدود کرده است، تحلیلگران سیاسی از واکنش آرام پرزیدنت ترامپ نسبت به این راهزنی دریایی رژیم ایران علیه کشتیرانی آزاد در آب های خلیج فارس ابراز شگفتی می کنند و می گویند که انتظار می رفت واکنش رئیس جمهوری ایالات متحده قاطعانه تر باشد.

پرزیدنت ترامپ شب شنبه (پریشب) در نخستین واکنش خود اظهار داشت: «من همیشه گفته ام که رژیم ایران کانون دردسر بوده است» و افزود: «ایران جز دردسر سازی کار دیگری انجام نمی دهد».

او گفت: «اکنون بریتانیا با ایران در حال گفتگوست و ببینیم که چه می شود». پرزیدنت ترامپ افزوده گفت: «به زودی نخست وزیر جدیدی به جای خانم ترزا می به سر کار می آید و این فرصت خوبی خواهد بود».

او همچنین به این واقعیت اشاره کرد که ایالات متحده منافع خاصی در تامین امنیت کشتی های در خلیج فارس ندارد، زیرا بر خلاف گذشته، بیشترین بخش از سوخت مورد نیاز ایالات متحده در خود آن کشور تامین می شود. پرزیدنت ترامپ گفت: «شمار کشتی های آمریکایی که به خلیج فارس آمد و شد می کنند بسیار محدود است، زیرا آمریکا عمدتا از انرژی تولیدی خود استفاده می کند. در دوسال و نیم اخیر (یعنی از هنگامی که پرزیدنت ترامپ آغاز به کار کرد) پیشرفت های زیادی کرده است.

ایالات متحده تا ده سال پیش حدود ده درصد از نفت مورد نیاز خود را از کشورهای خاورمیانه تامین می کرد، ولی با کشف ذخایر جدید نفتی، روی آوردن به انرژی های جایگزین و افزایش استخراج از چاه های موجود، دولت آمریکا تقریبا نیازی به خرید نفت از این منطقه ندارد.

از آن پس، هیچ واکنش قاطعی از زبان سران ایالات متحده شنیده نشده است – و این در حالی که برایان هوک سرپرست امور تحریم های ایالات متحده علیه حکومت ایران گفته است که دولت واشنگتن قصد دارد یک نیروی بین الملی برای پاسداری از آمد و شد کشتی ها در تنگه های بین المللی در خاورمیانه برپا سازد. نام این طرح “عملیات گذربان” پیشنهاد شده است.

مقام آمریکایی انتطار دارد که ده ها کشور جهان در همایشی که قرار است برای بررسی این طرح در بحرین برگزار شود، شرکت کنند. ولی هنوز معلوم نیست که چند دولت جهان حاضر شوند برای برپایی این نهاد نظامی، نیرو بفرستند.

این همایش در بحرین برگزار خواهد شد و احتمال دارد که اسرائیل یکی از شرکت کنندگان در آن باشد.

در اورشلیم یک وزیر کابینه صخی هنگبی امروز (یکشنبه) به خبرنگاران گفت که اسرائیل این جریان را از نزدیک دنبال می کند و از شدت گیری بحران در حوزه خلیج فارس نگران است و در عین حال خود را برای رویارویی با هر احتمالی آماده می سازد.

آقای منشه امیر در مصاحبه ای که شب گذشته (شنبه) در بخش خبری تلویزیون صدای آمریکا با وی به عمل آمد، از جمله گفت که اسرائیل در خلیج فارس منافع مستقیمی ندارد. ولی نیروی پیشنهادی از جانب ایالات متحده، باید حفاظت از تنگه باب المئدب را نیز در بر بگیرد که از دیدگاه اسرائیل، شریان حیاتی کشتیرانی این کشور، برای دسترسی به ممالک آسیایی و آفریقائی می باشد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که نیروی دریایی اسرائیل در آب های دریای سرخ حضور نظامی دارد و آمد و شد کشتی های خود را پاسداری می کند و همچنین به نظارت بر فعالیت گروه های مختلف در این آبراه می پردازد.

در دریای سرخ بود که اسرائیل ده سال پیش یک کشتی حامل جنگ افزارهای قاچاق حکومت ایران را برای سازمان های ترور فلسطینی به مقصد غزه حمل می شد، شناسایی و توقیف کرد و آن را به بندر ایلات در جنوب اسرائیل کشاند و جنگ افزارها را به خبرنگاران نشان داد. طبق معمول، رژیم ایران هرگون ارتباط خود با این کشتی را تکذیب کرد.

یادآوری می شود که علت عمده بروز جنگ شش روزه بین کشورهای عرب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ آن بود که رئیس جمهوری وقت مصر اعلام داشت که تنگه تیران را به روی کشتیرانی اسرائیل می بندد تا نتواند وارد دریای سرخ شود. چنین اقدامی ارتباط دریایی اسرائیل با بخش اعظم کشورهای جهان متوقف می کرد و همین امر آتش جنگ را شعله ور ساخت و ارتش اسرائیل در ظرف شش روز ارتش های سه کشور عربی را شکست داد.

3 دیدگاه‌

  1. تعبیر ببر کاغذی در مورد ایالات متحده ، در حال شکل گیری دوباره است . متاسفانه گستاخی رژیم شیطانی ولایت فقیه بیشتر خواهد شد ، چه کسی می دانید شاید این تله ایی است که آمریکایی‌ها برای رژیم طرح ریزی کرده آمد!

  2. خلیج فارس و تنگه ی هرمز ایرانی است دخالت امریکا و انگلیس برایشان گران تمام می شود . مردم ایران در مقابلشان تا آخر می ایستند .
    اسرائیل بهتر است خودش را جمع و جور کند .

Comments are closed.