واکنش های بین‌المللی نسبت به اعدام  روح‌الله زم ادامه دارد 

واکنش‌های بین‌المللی پس از اعدام روح الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، ادامه دارد از جمله آنان وزارت خارجه کشورهای کانادا، آمریکا، آلمان، فرانسه و کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، است که اقدام حکومت ایران را در اعدام این روزنامه‌نگار معترض ایرانی، محکوم کردند.

در تازه ترین  واکنش‌های بین‌المللی نیز، وزارت خارجه کانادا با انتشار متنی در حساب توییتری خود “اعدام روح‌الله زم روزنامه‌نگار ایرانی را به شدت محکوم کرد” و تاکید کرد: «ما همیشه در برابر کسانی که به دنبال تضعیف شغل و امنیت روزنامه‌نگاران هستند خواهیم ایستاد. ما همچنان متعهد به دفاع از آزادی رسانه‌ها هستیم و ایران را مسئول نقض حقوق بشر می‌دانیم».

همچنین توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا در این باره نوشت: «جهان، با خبر هولناک اعدام روح‌‌الله‌ زم فعال و روزنامه‌نگار از خواب بیدار شد. اعدام غیرعادلانه او دلخراش است و ما با خانواده و عزیزان او همدردی می‌کنیم. روح‌الله واقعی که برای همیشه در خاطرات ایرانیان خواهد درخشید، ‌روحت شاد زم».

همزمان  وزارت خارجه آلمان نیز در بیانیه‌ای با ابراز تاسف از اعدام روح‌الله زم اعلام کرد که از این اقدام و به ویژه ربوده شدن او مبهوت است. از نظر آلمان “اعدام یک مجازات بی‌رحمانه و غیرانسانی است و تحت هر شرایطی آن را رد می‌کند».

در ادامه این بیانیه آمده است:  «از ایران می‌خواهیم که به حق آزادی بیان شهروندان خود احترام بگذارد، همه زندانیان سیاسی را آزاد کند و دیگر احکام اعدام را صادر و اجرا نکند.»

وزارت خارجه فرانسه نیز در این باره نوشته است: «حمله‌ای جدی علیه آزادی بیان و آزادی مطبوعات و همچنین اقدامی وحشیانه و غیرقابل قبول و مغایر با تعهدات بین المللی حکومت ایران خواند».

شریف منصور، عضو کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، در  نیویورک است نیز گفت: «این اقدامی هیولاوار و شرم‌آور است و جامعه بین‌المللی نباید اجازه دهد که نادیده گرفته شود».

پایگاه خبری پولیتیکو نیز خبر داد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که قرار بود فردا(دوشنبه) سخنران “اصلی” همایش تجارت اروپا و ایران باشد و به همراه ظریف وزیر خارجه حکومت ایران و چندین سفیر از کشورهای اروپایی در آن شرکت کند، اعلام کرد پیامی ضبط شده به این مراسم ارسال خواهد کرد.

او در عین حال تاکید کرد که «اتحادیه اروپا همواره به طور سیستماتیک مسائل حقوق بشر را مطرح می‌کند.»

مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم نیز  با انتشار تصویری از محل دفن او گفته است: «روح الله زم در عراق بازداشت نشد، توسط سپاه پاسداران ربوده شد. روح الله زم، اعدام نشد، با طناب دار ترور شد».