واکنش های بین المللی علیه اعدام سه معترض آبانماه، خشم و نگرانی مقامات حکومت را برانگیخته است

اعتراض گسترده و بی سابقه جهانی نسبت به احتمال اعدام سه تن از شرکت کنندگان در اعتراضات آبان ماه گذشته، حکومت ایران را خشمگین و نگران ساخته است. خبرگزاری تسنیم که دیدگاه های سپاه پاسداران را بازتاب می دهد، امروز (پنجشنبه) در مقاله ای نوشت که رژیم می بایست به اطلاع رسانی بیشتری در این زمینه دست بزند و نگذارد چنین طوفانی جهانی علیه حکم اعدام آنان به راه افتد.

سامانه خبری تسنیم در واکنش به اعتراض جهانی در حمایت توئیتری از هشتگ #اعدام_نکنید، نوشت:  اگرچه ضعف اطلاع‌رسانی یکی از مهمترین عواملی است که به شکل‌گیری کمپین اعدام نکنید انجامید؛ اما راه اندازی این کمپین  برای آنها چیزی جز کاسبی و ابزاری برای اعدام حقیقت نیست.

تسنیم نوشت در چند روز گذشته، شبکه های اجتماعی شاهد شکل‌گیری کمپینی با هشتگ #اعدام_نکنید، بود؛ کمپینی که بسیاری بدون اطلاع از کم و کیف این ماجرا به آن پیوستند و بار دیگر نشان داد چگونه بحران اطلاع‌رسانی دقیق و هدایت مناسب افکار عمومی‌ می‌تواند در شکل‌گیری یک قضاوت شتابزده و حرکت بدون اطلاع نسبت به برخی موضوعات، موثر باشد.

تسنیم نوشت: اگرچه روز گذشته سخنگوی دستگاه قضا از تایید حکم اعدام سه نفر خبر داده بود اما این موضوع طوری در فضای مجازی وارونه جلوه داده شد که بسیاری تصور می‌کردند که قرار است سحرگاه امروز (۲۵ تیر) آنها اعدام شوند! در حالی که براساس گفته‌های غلامحسین اسماعیلی، اجرای احکام فرایندی قانونی دارد که باید طی شود و ممکن است در این فرایند قانونی، دادرسی‌های فوق‌العاده مانند اعمال ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه را تغییر دهد.

آشنایان امور در پاسخ به این ابراز ناخرسندی می گویند: هنگامی که قوه قضائیه حکومت  این رای را برای اجرا نهایی  به اجرای احکام فرستاده و علنا در رسانه های رسمی رژیم آنرا اعلام  می کند که این حکم حتما اجرا خواهد شد دیگر این انتقاد به جا نیست، چرا که  رژیم هر لحظه ممکن است، آنان را  اعدام کند.

کوتاه مدتی پس از انتشار خبر  حمایت  کمپین هشتگ# اعدام نکنید، پرزیدنت  ترامپ نیز در اعتراض به این اقدام حکومت ایران، با ارسال  پیامی  پیامی به زبان فارسی در توییتر، گفت:   « سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود».

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی در توییتر نوشت: «گزارش شده است که این معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفته، از داشتن وکیل محروم بوده، و تحت فشار وادار به اعترافات اجباری شده‌اند.» وی تاکید کرد که ایران باید حقوق بشر را محترم شمرده و به این اعدام‌ها پایان دهد.