واکنش های جهانی به اعدام مجید رضا رهنورد،دومین جوان اسیر در دست رژیم کودک کش و جوان کش اسلامی

مجید رضا رهنورد با دست شکسته و اسیر در دست رژیم کودک کش

اعدام مجید رضا رهنورد یکی از جوانانی که در خیزش انقلابی بر علیه رژیم شرکت داشت واکنش های تند جهانی و همچنین داخلی را در پی داشت.

ساعاتی پس از منتشر شدن خبر اعدام این جوان جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی گفت که این اتحادیه تحریم‌های سنگینی را علیه رژیم ایران تصویب خواهد کرد.

همچنین در اقدامی دیگر از سوی دولت های اروپایی وزیر خارجه هلند اعلام داشت که تحریم‌های ‌ جدیدی را علیه افرادی که در سرکوب اعتراضات در ایران دست داشتند، اعلام خواهیم کرد.

اتحادیه اروپا همچنین اعلام داشت که  به دلیل سرکوب اعتراضات و حمایت تهران از روسیه دو بسته تحریمی جدید علیه ایران اعمال خواهد کرد.

دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل مستقر در ژنو با محکوم کردن اعدام مجید‌رضا رهنورد در توییتی نوشت: «‌ما نگران جان سایر معترضانی هستیم که به اعدام محکوم شده‌اند. مجازات اعدام با حق حیات سازگار نیست»

خبرگزاری آلمان خبر داد که اتحادیه اروپا ۲۰ مقام و یک نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب اعتراضات تحریم کرد

فرانسه اعدام مجیدرضا رهنورد را به شدت محکوم کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواست که به اعدام‌ها پایان دهند و به خواسته‌های مشروع مردم ایران گوش فرا دهند

پس از دومین اعدام مرتبط با اعتراضات سراسری در ایران، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که این اعدام‌ها برای «ارعاب» مردم ایران است.

خانم بربوک روز دوشنبه پیش از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «این اعدام‌ها تلاشی آشکار برای ترساندن مردم است و نه برای ارتکاب جنایت، بلکه فقط برای این که [مردم ایران] در خیابان‌ها نظرشان را می‌گویند و می‌خواهند که آزادانه زندگی کنند».

وزیر خارجه آلمان تاکید کرد که تحریم‌های جدید به ویژه سپاه پاسداران را هدف قرار می‌دهد و همچنین «کسانی که با ساختن ویدئوهایی تحت اجبار [اعترافات اجباری] سعی در ارعاب یا مجازات بیشتر مردم [ایران] دارند.»

پیش تر وزیر کشور آلمان در پیامی ویدئویی با خیزش انقلابی زنان و مردان شجاع ایران ابراز همبستگی کرد و ضمن فراخواندن همه برای دفاع از مردم ایران گفت: بیایید امروز و اینجا صدای مردم ایران شویم

وزیر کشور آلمان خطاب به شهروندان ایرانی‌تبار گفت: ممکن است شما در آلمان نیز احساس ناامنی کنید، ما اینجا در آلمان از شما محافظت خواهیم کرد و اخراج ایرانیان پناهجو نیز همچنان متوقف باقی خواهد ماند.