واکنش های جهانی به حمله در اهواز و کشته شدن تعدادی از حاضران در رژه نیروهای مسلح ادامه دارد

دبیرکل سازمان ملل متحد کشته شدن تعداد زیادی از افراد شامل کودکان بیگناه ایرانی را به ملت  ایران تسلیت گفت.

وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه نیز در بیانیه ای اعلام کرد ما به خانواده های قربانیان و همچنین مردم ایران تسلیت می‌گوییم.

ما به دقت تحولات میدانی را از طریق سفارتمان  در تهران دنبال می‌کنیم.

چندین سازمان مدافع حقوق بشر نیز به این واقعه واکنش نشان دادند.

عفو بین الملل ضمن محکوم کردن این حادثه گفته است افراد مسئول در این تیراندازی باید پاسخگو نگاه داشته شوند اما بر اساس اصول دادرسی منصفانه و بدون توسل به شکنجه و مجازات اعدام.

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه‌ای این اتفاق را عملی مجرمانه دانسته  و آورده که این اقدام احتمالا تلاشی برای شعله ور کردن تنش های فرقه ای میباشد.

اما تاکید کرده قوه قضاییه جمهوری اسلامی وظیفه دارد برخلاف رویه همیشگی و وحشتناک خود مسببان این حادثه را با رعایت قانون و عدالت مجازات کند.

روز شنبه در هنگام رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز در خوزستان چهار فرد مسلح به این مراسم حمله کردند که دست‌کم ۲۵ نفر را کشتند و ده‌ها نفر زخمی شدند.

مقامات امنیتی خوزستان ابتدا حمله را به یک گروه جدایی طلب نسبت دادند اما سخنگوی گروه الاهواز از  اظهار نظر مستقیم در این باره خودداری کرد.

همزمان سایت اعماق که خبرهای  گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را پوشش میدهد گفت که حمله روز شنبه کار اعضای این گروه اس

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز شنبه شب به وقت آمریکا گفت ایالات متحده هرگونه حمله تروریستی و ریخته شدن خون انسان های بی گناه را محکوم می‌کند.

او گفت آمریکا در جریان حمله افراد مسلح به رژه در اهواز قرار دارد ما با مردم ایران در مقابل آزارهای تروریسم اسلامی تندرو ایستاده ایم و همدردی خود را با آنها در این موقعیت دردناک ابراز می‌کنیم.

یک دیدگاه

Comments are closed.