واکنش های ضدونقیض در ایران نسبت به تلاش دیپماتیک اروپایی: استقبال و مخالفت شدید

امانوئل بُن، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه دیروز (چهارشنبه) در تهران با مقامات وزارت خارجه و حسن روحانی دیدار کرد

بدنبال سفر مشاور ارشد ماکرون به تهران ، پیام های متفاوتی از سوی حکومت ایران درباره هرگونه مذاکره احتمالی با ایالات متحده داده می‌شود.

از یک سو مقام‌های دولتی حکومت ایران می گویند درهای دیپلماسی برای مذاکره باز است و از سویی دیگر یک مقام تندرو ونزدیک به علی خامنه‌ای هرگونه مذاکره را رد می‌کند.

امانوئل بُن، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه دیروز (چهارشنبه) در تهران با مقامات وزارت خارجه و حسن روحانی دیدار کردو نتیجه ی این دیدار پس از تبادل نامه ی کتبی از سوی ماکرون پاسخ روحانی در اعلام همکاری با فرانسه بوده است .

حسن روحانی گفته است : «ایران کاملا راه دیپلماسی را باز نگهداشته است.از هر تلاشی در این جهت استقبال می کنیم.»

اما علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و از نزدیکان علی خامنه ای در مقاله‌ای در فیگارو نوشته است : «به وعده‌های دولت آمریکا اعتمادی نداشته و هرگونه مذاکره مستقیم را قاطعانه رد می‌کنیم.»

صالحی اگر جزء مقام های دولتی است اما از جمله مشاوران مورد اعتماد خامنه‌ای نیز به حساب می‌آید. او سابقه حضور در دو دولت احمدی نژاد و روحانی را دارد، آنقدر مورد اعتماد علی خامنه ای است که ۷ سال پیش از سوی شخص خامنه ای ، طرف ایرانی گفتگوهای مقدماتی با مقام‌های دولت اوباما برای مذاکره درباره پرونده هسته‌ای ایران بود.