واکنش های ضد و نقیض مقامات حکومت ایران به انتخابات آمریکا ادامه دارد 

از یک سو حسن روحانی می گوید: اگر آمریکا به تعهدات خود بازگردد، ما حاضر به مذاکره ایم و از سوی دیگر معاون سپاه پاسداران از مطرح شدن موضوع مذاکره با واشنگتن انتقاد کرد.

با بیشتر شدن احتمال پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، حسن روحانی در ستاد مقابله با کرونا،  ابراز امیدواری کرد که دولت آینده این کشور به «تعهدات» خود بازگردد. این در حالی که  پاسدار یدالله جوانی،  معاون سپاه پاسداران از مطرح شدن موضوع مذاکره با واشنگتن انتقاد کرد.

روحانی گفت: «امیدواریم شرایط به گونه‌ای باشد که تحریم‌کنندگان متوجه شده باشند که راهشان، راه نادرست و ناصحیحی بوده و به هیچ عنوان به اهداف خود دست نخواهند یافت».

معاون سیاسی سپاه نیز تاکید کرد: جمهوریخواه و دموکرات در دشمنی با ملت ایران هیچ تفاوتی ندارند و شاید تنها در تکنیک‌ها و روش‌ها با هم تفاوت کنند. اساسا نظام استکباری آمریکا با پیشرفت و استقلال ملت ایران مخالف است و طبیعی است که در داخل کشور بحث بر سر  اینکه چه کسی در آمریکا سر کار بیاید بی معنی است.

روحانی در ادامه افزود:  امیدواریم «تجربه» دولت دونالد ترامپ برای رییس‌جمهوری بعدی «درسی باشد» و آمریکا «به همه تعهدات خود برگردد».

علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز در یادداشتی با اشاره به خروج دولت ترامپ از برجام نوشت که رییس‌جمهوری بعد «می‌تواند با تغییر سیاست، اقدام به ساختارشکنی علیه آن بافت و ساختی کند که ترامپ هم‌زمان با جنگ با برجام، جنگ با معیشت و رفاه ایرانیان را هم به‌وجود آورد».

او افزود:‌ «امروز فشار حداکثری به پایان راه خود رسیده، برخلاف تصور ترامپ، ایران نه‌تنها فرو نپاشید بلکه با مقاومت، اقتصادی بدون نفت را نیز تجربه کرد.»

محمدجواد ظریف، نیز گفت که بین ترامپ و بایدن «تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت… اما چیزی که برای ما اهمیت دارد لحن و کلمات نیست، بلکه عمل کرده است».

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه، نیز درباره احتمال بازگشت آمریکا به برجام گفت: «هنوز برای صحبت در این زمینه زود است. چالش‌های بسیاری وجود دارد، اما پیش از هر چیز باید منتظر ماند و سیاست‌های احتمالی جدید در آمریکا را ملاحظه کرد».

عراقچی  تاکید کرد که سیاست ایران تحت تاثیر انتخابات آمریکا نیست اما در صورت ایجاد شرایط جدید جمهوری اسلامی «شیوه‌ها و راه حل‌های مناسب و منطبق با آن شرایط» را اتخاذ خواهد کرد.

شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب از احتمال شکست دونالد ترامپ استقبال کرده‌اند. محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، شکست او را به خانواده قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، تبریک گفت.

شماری از روزنامه های اصلاح طلبان نیز پیروزی بایدن را جشن گرفته و پیشاپیش به استقبال دولت او رفتند . این در حالی که هنوز حکومت ایران زندانیان اعتراضات  آبان ۹۸ را آزاد نکرده و خانواده های زیادی هنوز داغدار فرزندان و عزیزان خود هستند و شمار زیادی از آنان هم از جای فرزندان خود بی خبرند و تحت فشار و شکنجه اند .