واکنش ها در اسرائیل به کشته شدن دو سرهنگ سپاه پاسداران در سوریه.سپاه پاسداران انتقام می گیریم

رژیم اسلامی در ایران اعلام کرد که در آخرین حمله هوایی منتسب به اسرائیل در سوریه، دو افسر سپاه پاسداران کشته شده‌اند. به گفته سپاه پاسداران، دو افسر کشته شده با نام‌های احسان کربلایی‌پور و مرتضی سعیدنژاد درجه سرهنگی داشتند.

رسانه‌های حکومتی  در گزارش‌های اولیه خود این دو کشته را تنها «مدافعان حرم» توصیف کردند اما در بیانیه سپاه پاسداران تایید شد که دو سرهنگ پاسدار در حمله هوایی بامداد دوشنبه در حومه دمشق، پایتخت سوریه، کشته شده‌اند.

رسانه‌های اسرائیل و خاورمیانه بامداد روز دوشنبه  ۱۶ اسفند خبر دادند که در تازه‌ترین حمله موشکی اسرائیل به سوریه، نقاط متعدد در اطراف دمشق، هدف قرار گرفت.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه، بدون اشاره به ماهیت اهدافی که به آنها حمله شد، اعلام کرد که دو تن کشته و خسارات مادی وارد شد. اما این خبرگزاری سوری، از ذکر ایرانی بودن کشته‌ها خودداری کرده بود.

حمله بامداد دوشنبه، سومین حمله منتسب به اسرائیل در سوریه در دوازده روز بود.

می توان گفت که این نخستین بار است که حکومت اسلامی اعتراف می کند که در حمله نظامی اسراییل دو تن از نظامیان رژیم در خاک سوریه به هلاکت رسیده اند.

مقام های رژیم تهدید کرده اند که این حملات را پاسخ خواهند داد.

گزارش شده که اسرائیل در سطح پایینی به حالت آماده باش درآمده است.

اسرائیل اعلام کرد که  دو نظامی سپاه پاسداران که به هلاکت رسیده اند از نیروهای کلیدی در رابطه با موشک های نقطه زن بودند.

ارزیابی می شود که هلاکت این دو تن می تواند ضرات سنگینی به نیروهای سپاه و همچنین گروه تروریستی حزب الله لبنان که موشک های نقطه زن را از طریق ایران دریافت کرده وارد آورد.

در اسرائیل احتمال حملات تلافی جویانه از سوی ایران به وسیله پهپادها برآورد شده که توسط حزب الله لبنان فرستاده شوند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، ساعاتی بعد از حمله، بدون اشاره به مسئولیت احتمالی گفت که از هر ابزار و توان نظامی برای مقابله با تهدیدات ناشی از رژیم ایران استفاده می‌کنیم. وی افزود هر زمانی که اطلاعات دقیق درباره تحرکات تهدیدآمیز دریافت کنیم، اقدام لازم انجام خواهد شد.

اسرائیل در طول جنگ داخلی سوریه در ۱۱ سال گذشته، بار و بارها به اهداف وابسته به رژیم ایران و گروه‌های متحد این کشور در سوریه، حمله کرده است.

حملات اسرائیلی از سال ۱۳۹۳ و از زمانی که جمهوری اسلامی  برای کمک به بقای حکومت بشار اسد، در سوریه حضور نظامی یافت، تشدید شده است.

اسرائیل آشکارا گفته است که «نخواهد گذاشت» رژیم ایران یا گروه‌های متحد آن در سوریه به «تثبیت نظامی» برسند.

یکی از عوامل مهمی که سبب گردید اسراییل درباره حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین موضعی بینابینی داشته باشد امکانی است که توسط روسیه به اسرائیل داده شده تا بتواند نیروهای نظامی رژیم اسلامی در خاک سوریه را مورد حمله قرار دهد.