واکنش ها و محکومیت‌های بین‌المللی به اعدام روح‌الله زم ادامه دارد 

در ادامه واکنش‌های و محکومیت‌های جهانی به اجرای حکم اعدام روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی که توسط جمهوری اسلامی ربوده و اعدام شد ،  مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و شماری از سناتورهای ایالات متحده، هم اعدام او را “ناعادلانه و وحشیانه” خوانده و به شدت محکوم کردند.

مایک‌ پمپئو، در توییتی در این باره نوشت: «اعدام غیر عادلانه و وحشیانه روح الله زم، روزنامه‌نگاری که رژیم او را در خارج کشور ربود، را قویا محکوم می‌کنیم».

او تاکید کرد که «روح‌الله زم، فساد و بی‌رحمی رژیم ایران  را، که در ۴۱ سال گذشته ۸۶۰ روزنامه نگار را کشته و دستگیر کرده، برملا کرد».

همزمان کریس کونز، سناتور ایالت دلاور آمریکا نیز در توییتی دیگر گفت: «حکومت ایران دیروز، بار دیگر بی‌رحمی و بی‌اعتنایی‌اش به حقوق بشر را با دار زدن روح‌الله زم، روزنامه نگار مخالف‌اش نشان داد. ما باید چنین وحشی‌گری‌هایی را محکوم کنیم و برای محافظت از آزادی بیان، مطبوعات و حق اعتراض بیشتر تلاش کنیم».

همزمان مارکو روبیو، دیگر سناتور آمریکایی هم تاکید کرد: «ایران روح‌الله زم روزنامه نگار ایرانی را ربود و اعدامش کرد. عملی به راستی وحشیانه که بار دیگر ماهیت این رژیم را برملا می‌کند. بازگشت عجولانه به توافق ناقص هسته‌ای، این رژیم شیطانی را تقویت می‌کند. آمریکا در کنار مردم ایران است نه ستمگران».

همچنین مارک دوبوویتز، رییس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، نیز  با اعتراض به سخنان حسن روحانی،  درباره اعدام زم نوشت: «حسن روحانی، در حالی “میانه‌رو” خوانده می‌شود که از اعدام روح‌الله زم دفاع می‌کند».

او  گفت: «من از سال ۲۰۱۳ در مورد روحانی هشدار داده بودم، اما بسیاری بی‌توجهی کردند».

از سوی دیگر انجمن قلم آمریکا، نیز اعدام روزنامه نگار ایرانی روح الله زم را با شدیدترین عبارات» محکوم کرد. این انجمن تأکید کرد: «این اقدام نشان می‌دهد که رهبران ایران تا چه اندازه بی‌رحمانه برای سرکوب مخالفانشان اقدام می‌کنند».

همچنین تئو فرانکن، وزیر پیشین مهاجرت بلژیک نیز گفته است:  «اعدام زم، خبر‌نگار ایرانی، اقدامی جنایتکارانه بود. باید با صدای بلند اعتراض خود را به این نوع تبهکاری‌ها اعلام و برای جمهوری اسلامی روشن کنیم که با ادامه نقض حقوق بشر امکان هیچگونه بهبود روابطی وجود ندارد. ما در کنار مردم ایران هستیم».

همچنین مایکل چانگ، سیاستمدار کانادایی گفت: «محافظه‌کاران اعدام روح‌الله زم، روزنامه‌نگار توسط ایران را محکوم می‌کنند. دولت باید هنجارهای دموکراتیک را رعایت کند و به خواست پارلمان برای معرفی سپاه پاسداران به عنوان یک نهاد تروریستی توجه کند».