واکنش کشورهای عرب نسبت به تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ را در مورد به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندیهای گولان

کنفرانس عالی سران عرب برای مدت مدیدی برگزار نشده بود و علت آن اختلاف نظرهای شدیدی است که بین کشورهای مختلف عرب به ویژه قطر و عربستان سعودی در امور مختلف وجود داشته است

منابع خبری عربی میگویند که کنفرانس عالی سران عرب که به زودی برگزار خواهد شد به طور رسمی تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ را در مورد به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندیهای گولان رد خواهد کرد.

وزیر خارجه لبنان به خبرنگاران گفت که وزیران خارجه کشورهای  عرب اعلامیه ای را امضا خواهند کرد که به موجب آن به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر گولان  مخالف تصمیمات و قوانین سازمان ملل است و غیر قانونی بوده و باید باطل شود.

منابع خبری عربی می‌گویند که سران کشورهای عرب قرار است امروز یا فردا در تونس گرد هم آیند و به طور متفق اعلام کنند که این تصمیم دولت ایالات متحده مخالف قوانین بین المللی بوده است.

کنفرانس عالی سران عرب برای مدت مدیدی برگزار نشده بود و علت آن اختلاف نظرهای شدیدی است که بین کشورهای مختلف عرب به ویژه قطر و عربستان سعودی در امور مختلف وجود داشته است.

اما مسئله حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان توانسته است اتحاد و اتفاق آنها را در مورد این موضوع جلب کند.

واکنش کشورهای عرب نسبت به ناآرامی ها در نوار غزه و همچنین انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و حتی حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های گولان تاکنون شدید نبوده است.

ارزیابی می شود که حتی در کنفرانس عالی کشورهای عرب به انتشار بیانیه مشترک علیه اقدام ایالات متحده بسنده خواهند کرد.

منابع خبری عربی گفتند که علاوه بر مسئله گولان  موضوع اغتشاشات فلسطینی ها و درگیری های آنها با اسرائیل نیز مطرح خواهد گردید.

همچنین سران کشورهای عرب درباره خواسته حکومت خودگردان فلسطینی برای برپایی کشور مستقل فلسطینی که کرانه غربی و نوار غزه را شامل گردد به بحث و گفتگو خواهند پرداخت.

یک سخنگوی عرب به نام محمود الخمیری گفت که کشورهای عرب در دیدار خودشان همچنین تاکید خواهند کرد که پیشنهاد آنها برای برقراری روابط سیاسی با اسرائیل همچنین معتبر است.

در این پیشنهاد گفته شده که اگر اسرائیل از همه زمینهایی که در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ که به تصرف خود درآورد عقب‌نشینی کند و آنها را به فلسطینی‌ها بدهد و کشور مستقل فلسطینی  برپا گردد آنگاه همه کشورهای عرب و اسلامی حاضر خواهند بود که اسرائیل را به رسمیت شناخته و با این کشور روابط عادی برقرار کنند.

در کنفرانس عالی که در تونس برگزار می‌شود رهبران کشورهای عربستان سعودی و امیر نشین قطر برای نخستین بار در دو سال اخیر حاضر خواهند بود که در یک تالار کنار همدیگر بنشینند قطر با عربستان سعودی بر سر به دست گرفتن رهبری جهان عرب رقابت بسیار تنگاتنگی دارد و این موضوع باعث بحران روابط بین دو کشور گردیده که در دو سال اخیر همچنان رو به وخامت رفته است.

2 دیدگاه‌

  1. پس اماراتی ها هم صحبت جزایر ایرانی تنگ کوچک و بزرگ و ابوموسی را کلا فراموش کنند که رسما محکوم است و سعودی ها جزایریی را که مفت در دریای سرخ صاحب شدند پس بدهند . اعراب در خط نابودی و ادامه حرکت میکنند پس از خشم اسمان اسرائیل بترسند و از دخالت در امور حقیقت و مقابله با حقیقت اسرائیل کلا دست بردارند . اسرائیل بزرگ می شود . بدانید اگر تند بروید اتش اسمان شما اعراب را به راحتی با خود خواد برد . درود و برکتر برذ اسرائیل باد تا ابد

  2. بلندی ھای جولان در جنگ ۷ روزہ به دست آمد و چون سوریه و اعراب میخواستند به اسرائیل حمله بکنند و عملاً در رادیو و تلویزیون ھایشان اسرائیل را تهدید به نابودی میکردند، پس اسرائیل این قلمروی مهم را به غنیمت گرفت که کاملاً ھم حق شان است۰
    جنگ بین ایران و روسیه که در دورانِ قاجاریه رویداد را که ایران اوّل حمله کرد تا آنھا را مسلمان کند به یاد آورید۰ ھنگامیکه روسیه پیروز شد، ۱۷ شهر را به غنیمت گرفت۰ ایران ھیچگاہ نتوانست آن شهرھا را پس بگیرد۰ آمریکا با به رسمیّت شناختن بلندیھای جولان دارد این پیام را میدهد که در صورت حمله به آن قلمرو، آمریکا ھم وارد به جنگ میشود۰

Comments are closed.