ورود رهبران آمریکا و کره شمالی به سنگاپور برای دیدار تاریخی

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا راهی سنگاپور شد تا با رهبر کره شمالی دیدار و مذاکره کند. دیداری تاریخی که رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده کسی نتیجه آن را نمی داند، چرا که هرگز دیداری در چنین سطحی رخ نداده است. اگر رییس جمهوری آمریکا بتواند در این دیدار، رهبر کره شمالی را مجاب کند که به جامعه جهانی بازگردد و دست از برنامه تسلیحات اتمی و موشکی خود بردارد،  به یک موفقیت بزرگ نائل آمده است.

رئیس جمهور آمریکا، نشست گروه ۷ در کبک کانادا را پیش از دیگر سران این گروه ترک کرد تا راهی سنگاپور شود. او و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار است ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) در سنگاپور دیدار و گفتگو کنند. دیداری که در سطح رهبران دو کشور از پایان جنگ  شبه جزیره کره در سال ۱۹۵۳ و شکل گیری دو کره بی‌سابقه است.

خود پرزیدنت ترامپ نیز در کنفرانس خبری پیش از ترک کانادا بر آن تاکید کرده و گفته نمی دانیم چه خواهد شد، تا به حال چنین چیزی در این سطح رخ نداده است. رئیس جمهوری آمریکا می گوید هدف او مشخص است اما همه چیز ممکن است کاملاً به شکل ناگهانی رخ دهد.

دونالد ترامپ به خبرنگاران گفته است “فکر می‌کنم در همان لحظات اول خواهم دانست. فقط احساس من و دریافت من، این کاری است که انجام می دهم”. ترامپ سپس گفت “اگر فکر کنم اتفاقی نخواهد افتاد، وقت خودم را تلف نخواهم کرد، نمی‌خواهم وقتی کیم جونگ اون را هم تلف کنم”. خبرگزاری ژاپنی کیودو و خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی گزارش دادند که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی هم  امروزیکشنبه  وارد سنگاپور خواهد شد. هنوز دقیقا مشخص نیست رهبر کره شمالی با چه پروازی وارد سنگاپور می‌شود. نخستین سفر خارجی رهبر کره شمالی، سه ماه پیش به چین و با قطار انجام شد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز به خبرنگاران گفت چین و روسیه مشترکا نقشه راهی را برای حل و فصل مسئله خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره ارائه کرده اند.