ورود نخستین فضاپیمای امارات به جو مریخ 

فضاپیمای امارات به نام “امید” از یک مرکز فضایی در ژاپن به فضا پرتاب شد . این نخستین فضاپیمای امارات عربی متحده ،است که پس از هفت ماه و طی مسافتی حدود ۴۹۴ میلیون کیلومتر وارد جو مریخ می شود  تا جمع‌آوری و ارسال اطلاعات در مورد جو و اقلیم این سیاره را آغاز کند.

هزینه این ماموریت حدود ۲۰۰ میلیون دلار است. این فضاپیما قرار است برای اولین بار تصویر کاملی از جو مریخ تهیه و تغییرات روزانه و موسمی آن را بررسی کند.

امارات عربی متحده هفتمین کشوری است که فضاپیمای آن به جو مریخ می‌رسد. اعزام این فضاپیما بخشی از طرح‌های این کشور برای توسعه توانایی‌های علمی و فنی و کاهش وابستگی به نفت است. آژانس فضایی امارات طرح بلند پروازانه‌ای نیز برای استقرار در سیاره مریخ تا سال ۲۱۱۷ را دنبال می‌کند.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و نایب رئیس امارات، روز گذشته (سه شنبه)  پیش از ورود این فضاپیما به جو سیاره مریخ شانس موفقیت آن را ۵۰ درصد عنوان کرده بود.

وی در ادامه  گفته بود: «ولی حتی اگر ما نتوانیم وارد جو مریخ شویم به یک موفقیت تاریخی دست یافته‌ایم. این دورترین نقطه‌ای است که عرب‌ها در طول تاریخ به آن رسیده‌اند. هدف ما این است که به تمامی عرب‌ها این امیدواری را بدهیم که می‌توانیم با بقیه جهان رقابت کنیم».

این فضاپیما برای ورود به جو مریخ باید با سوزاندن حدود ۸۰۰ کیلوگرم از سوخت خود از سرعتش می‌کاست و زاویه دقیقی می‌گرفت.

دانیل براون، پروفسور ستاره شناسی در دانشگاه ناتینگهام بریتانیا، در این باره  گفت: «اگر این فضاپیما بیش از حد از سرعت خود بکاهد با زاویه‌ای وارد جو مریخ خواهد شد که در نهایت به سقوط و اصابت آن به سطح مریخ منجر خواهد شد. و اگر از زاویه دقیقی که برای آن در نظر گرفته شده است عبور کند به احتمال فراوان به جای ورود به جو مریخ وارد فضای بین سیارات و مدار خورشید خواهد شد».

امسال پنجاهمین سال استقلال امارات عربی متحده از بریتانیاست. فضاپیمای این کشور در ماه ژوئیه به فضا پرتاب شد. پس از آن دو فضاپیمای آمریکایی و چینی نیز سفر خود را به سوی مریخ آغاز کردند و قرار است در ماه فوریه به این سیاره برسند.

امارات متحده عربی نخستین بار در سال ۲۰۱۴ خبر این ماموریت فضایی را اعلام کرد و در سال ۲۰۱۷ برای آموزش متخصصان داخلی، برنامه فضایی ملی را راه‌اندازی کرد.

امارات با جمعیت ۹.۴ میلیونی که اکثر آن‌ها کارگران خارجی هستند برخلاف سایر کشورهای صاحب برنامه‌های فضایی از زیرساخت‌ها و امکانات علمی و صنعتی برخوردار نیست.

اولین فضانورد اماراتی به نام هزاع المنصوری در سال ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کرد.

مرکز فضائی محمد بن راشد در دوبی در همکاری با موسسات علمی و آموزشی آمریکایی فضاپیمای «امید» را طراحی کرده و ساخته است.