وزارت آموزش و پرورش ادعا کرد : معلمان قبل از بازگشایی مدارس واکسینه می‌شوند اما  نوع واکسن‌ را مشخص نکرد 

محمد محسن‌بیگی، مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش ادعا کرد که بزودی  واکسیناسیون معلمان و کادر آموزش و رانندگان سرویس مدارس از مرداد ماه آغاز می‌شود و تا قبل از بازگشایی مدارس فاز دوم واکسن کرونا را به شکل کامل دریافت می‌کنند.

اما در عین حال تاکید کرد که درباره نوع واکسن تزریقی برای کادر آموزش مدارس اطلاعاتی در دست نیست و این مقوله جزو اختیارات وزارت بهداشت و درمان قرار دارد و هر واکسن که در چرخه مصرف باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او همچنین گفت که در حال حاضر همه اقدامات بر اساس «بازگشایی مدارس» در سال تحصیلی آینده درحال انجام است ولی میزان، نحوه و شرایط بازگشایی مدارس طراحی نشده و تحت بررسی است.

علی خامنه‌ای، دی ماه سال گذشته دستور داد که  «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است».

خامنه‌ای در سخنان کاملا غیر کارشناسی گفته بود :  «آمریکا اگر واکسن بلد است درست کند و کارخانه فایزرشان بلد است خوب خودشان مصرف کنند. من به اینها اطمینان ندارم، شاید بخواهند روی ما امتحان کنند».

با گذشت چند ماه از این ممنوعیت، علاوه بر ایالات متحده و بریتانیا، و بسیاری از کشورهای منطقه با انجام میزان بالایی از واکسیناسیون کرونا محدودیت‌های کرونا را کاهش داده و در حال انجام مراحل بازگشایی هستند ولی در ایران مقام‌های وزارت بهداشت از روند کاهشی موج چهارم و احتمال شکل‌گیری موج پنجم کرونا خبر می‌دهند.

مقام‌های وزارت بهداشت حکومت ایران هم پس از اعلام ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی از سوی خامنه‌ای، اقدام به خرید واکسن از روسیه و چین و انجام واکسیناسیون محدود کادر درمان و افراد بالای ۷۵ سال کردند اما با این حال واکسیناسیون از دو هفته قبل در عمل متوقف شده است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، درباره تاخیر در واکسیناسیون گفت که دو هفته پیش «در یک بدعهدی، محموله سه میلیون دوزی واکسن کرونا به دست ما نرسید» این محموله قرار بود از چین وارد ایران شود.

وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه از صدور مجوز دریافت داوطلبانه واکسن برکت خبر داده است و قصد دارد با اخذ رضایت مردم این واکسن را بدون طی کامل فاز کارآزمایی بالینی، به شهروندان تزریق کند.