وزارت اطلاعات حکومت ایران از دستگیری فردی که ادعا می کنند «سرکرده گروه تندر وابسته به آمریکا» است  خبر داد

وزارت اطلاعات حکومت ایران با انتشار اطلاعیه‌ای، که از شبکه خبری تلویزیونی حکومت ایران منتشر شد،  اعلام کرد:   جمشید شارمهد، مسئول گروه مخالف حکومت اسلامی به نام تندر، را «در پی عملیاتی پیچیده» بازداشت کرده است.

در این اطلاعیه که امروز (شنبه)  منتشر شد، اشاره نشده که این عملیات پیچیده در کجا انجام شده، ولی ادعا شده  که  شارمهد «از آمریکا عملیات مسلحانه و خرابکارانه» را هدایت می‌کرد.

رد این اطلاعیه امده است که در سال‌های اخیر ماموران وزارت اطلاعات برخی «عملیات‌»های این گروه مانند «منفجر کردن سد سیوند شیراز، انفجار بمب‌های سیانوری در نمایشگاه کتاب تهران و منفجر کردن حرم» روح الله خمینی را «ناکام» گذاشته‌اند.

در این اطلاعیه جزئیات بیشتری درباره این ادعاها مطرح نشده است.

ادعا می شود که  رهبر گروه تندر، از ماموریت شخصی برای ترورش از سوی حکومت  اسلامی خبر داده بود اما او قبل از انجام ترور،از سوی نیروهای حکومت ایران، توانسته بود  خود را به پلیس معرفی کند.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نیز در این باره نوشت:  «فتح‌الله منوچهری» ملقب به «فرود فولادوند» این گروه را تشکیل داده بود و شبکه تلویزیونی «Your TV» متعلق به وی، مسئول تبلیغات و انتشار مواضع این گروه است.

فولادوند در زمستان سال ۸۵ در ترکیه ناپدید شد. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل آقای فولادوند به همراه دو نفر دیگر روز ۲۷ دی ۱۳۸۵ در استان حکاری ترکیه در نزدیکی مرکز ایران ناپدید شدند.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل تاکید شده بود که افراد ناپدید شده به احتمال زیاد در یکی از بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات در تهران زندانی هستند. با این حال پس از گذشت ۱۴ سال دقیقا مشخص نیست که آقای فولادوند و همراهانش چه سرنوشتی داشته‌اند و در کجا هستند.

پس از ناپدید شدن آقای فولادوند، وب‌سایت تندر با مسئولیت جمشید شارمهد، فعالیت رسانه‌ای بیشتری نسبت به سایر اعضای این گروه داشت و مسئولیت انفجار شیراز را نیز بر عهده گرفت.

تسنیم در ادامه این گزارش، نوشته است که  پس از ناپدید شدن فولادوند، فرد دیگری به ‌نام جمشید شارمهد به‌ عنوان مسئول این گروه معرفی گردید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز پیشتر در گزارشی نوشت که محمدرضا صادق‌نیا، مامور وزارت اطلاعات حکومت ایران متهم به تلاش برای ترور علیرضا نوری‌زاده، روزنامه‌نگار و جمشید شارمهد بوده است.

آقای صادق‌نیا برای مدت کوتاهی در آمریکا بازداشت شد و پس از آزادی به ایران بازگشت.

در طول سال‌های گذشته، فعالیت‌ها و ارتباط سایت تندر با انجمن پادشاهی با واکنش‌هایی در خارج از کشور مواجه شده است.

رزیتا منطقی، سخنگوی انجمن پادشاهی مهرماه ۹۲ اعلام کرد که مشی این انجمن مشی مسلحانه نیست و سایت تندر نیز هیچ ارتباطی با آن ندارد.

با این حال گروه تندر در سال‌های اخیر مسئولیت برخی رویدادهای دیگر از جمله ترور مسعود علی‌محمدی، دانشمند هسته‌ای ایران و همچنین کشته ‌شدن مجتبی احمدی، عضو سپاه کرج که از او به عنوان «فرمانده ارتش سایبری ایران» نام برده شده را بر عهده گرفت ولی مقام‌های امنیتی و قضایی ایران نقش این گروه را تکذیب کردند.