وزارت اطلاعات حکومت ایران :  با انتشار اسنادی علیه عربستان مدعی شد، سعودی ها در حمله مرگبار به رژه سال ۹۷ در اهواز دست داشته اند

وزارت اطلاعات رژیم ایران با انتشار اسنادی از مکاتبات عربستان با جنبش نضال، (پیکار)  مدعی شد این کشور در ۳۱ شهریور ۹۷ به رژه نظامی سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق در اهواز دست داشته است.

وزارت اطلاعات حکومت  ایران رد ادامه ادعا کرد که  این اسناد به کلی سری بوده است.

دو ستا پیش مهاجمان مسلح در حمله به رژه نظامی در اهواز ۲۴ تن را کشتند که ۱۸ تن از آنان از نیروهای سپاه پاسداران بودند.

بلافاصله پس از این حمله سخنگوی گروهی با نام “جنبش عربی آزادی بخش الاحواز” گفته بود  که “مقاومت ملی الاحواز” مسئول حمله بوده، اما چند ساعت پس از آن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هم جداگانه مسئولیت این حمله را پذیرفت.

انتشار اسناد وزارت اطلاعات در حالی صورت می‌گیرد که حدود یک هفته تلویزیون ایران ویدیو کوتاهی از اعترافات حبیب اسیود پخش کرد که طی آن گفته می‌شود او در حمله مرگبار رژه نظامی در اهواز نقش داشته است.

پیشتر نیز هدی هواشمی، همسر حبیب اسیود، به رسانه های فارسی زبان  گفته بود که او “از ۱۵ اکتبر در استانبول ناپدید شده است.”

وزارت اطلاعات مسئولیت بازداشت  اسید را به عهده گرفته است.

ایران و عربستان نزدیک به پنج سال است که روابط سیاسی و اقتصادی با یکدیگر ندارند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و ریاض تعطیل شده است. علت قطع روابط از سوی عربستان سعودی، حمله “دانشجویان و طلبه های بسیجی” به سفارتخانه این کشور در تهران بود.