وزارت امور خارجه عراق گزارش رویترز درباره ارسال موشک های بالستیک ایرانی به عراق را حیرت انگیز خواند

موشک های منتقل شده به عراق ازنوع   زلزال -فاتح ۱۱۰- و ذوالفقار است که برد شان بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر می باشد

وزارت امور خارجه عراق گزارش خبرگزاری رویترز درباره ارسال موشک های بالستیک ایرانی به عراق را حیرت انگیز خوانده و گفته ادعاهای بدون مدرک معتبر در این گزارش مطرح شده است.

وزارت خارجه عراق در بیانیه گفته که این کشور خود را موظف به پاسخگویی به ادعاهای بدون مدرک مشخص نمی داند و تاکید کرده که تمام نهادهای دولتی این کشور موظف به اجرای بند هفتم قانون اساسی هستند که استفاده از خاک عراق به عنوان پایگاه و یا مسیری برای عملیات علیه امنیت کشورهای دیگر را منع میکند.

بند هفتم قانون اساسی عراق به حزب بعث عراق و گروه تروریستی اشاره دارد و می گوید حکومت  باید با تروریسم در هر شکلی مقابله کند و باید تلاش کند که خاک کشور در برابر تبدیل شدن به پایگاه و مسیر و میدانی برای فعالیت‌های تروریستی محافظت شود.

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود با وجود ابراز شدید شگفتی از گزارش رویترز ادعاهای مطرح شده در این گزارش را به صراحت رد نکرده است.

پیش از این ایران به ارسال موشک های بالستیک به عراق را تکذیب کرده بود و گزارش خبرگزاری رویترزرا مضحک  خوانده بود.

خبرگزاری رویترز در روز جمعه ۹ شهریور به نقل از سه مقام ایرانی و دو مقام اطلاعاتی عراقی و دو منبع اطلاعاتی غربی بدون اینکه نامی از آنها ببرد گزارش داد که طی چند ماه گذشته ایران تعدادی موشک بالستیک برد کوتاه به عراق منتقل کرده و در اختیار گروه‌های شبه‌نظامی متحد خود در عراق قرار داده است.

بنابراین گزارش موشک های منتقل شده به عراق ازنوع   زلزال -فاتح ۱۱۰- و ذوالفقار است که برد شان بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر می باشد.

این گزارش مدعی شده که اگر این موشک‌ها به مناطقی از جنوب غربی عراق منتقل شدند ریاض پایتخت عربستان سعودی و شهر تل آویو در اسرائیل را در برد خود قرار می‌دهند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا  دوشنبه اول سپتامبر در توییتی از این گزارش به شدت ابراز نگرانی کرد و نوشت اگر این موضوع صحت داشته باشد به معنای نقض حاکمیت ملی و راه و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است