وزارت بهداشت از کاهش روند پیشرفت کورونا سخن گفت، ولی در یازده استان همچنان بیداد می کند

وضعیت استان گلستان نیز رو به وخامت است و سیر صعودی پیدا کرده است

کمیته عملی ستاد مقابله با کورونا در گزارشی روند صعودی و موج تازه کورونا در ۱۱ استان را تایید کرد.استاد اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه تهران اعلام کرد  که آمارهای واقعی کورونا در ایران دست‌کم ۲۰ برابر آمارهای اعلام شده است.

در گزارش کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کورونا، روند شیوع کورونا، ابتلا و مرگ و میر ناشی در روزهای منتهی به سوم اردیبهشت دست‌کم در ۹ استان اردبیل، گیلان، قم، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، مرکزی، سمنان، خوزستان و ایلام “صعودی” اعلام شده است و همچنین در این گزارش تاکید شده که در دو استان گلستان و خراسان شمالی “پیک جدید” آغاز شده است.

در این گزارش آمده است که  از وضعیت در ۴ استان سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و کرمانشاه ” به علت حجم کم داده‌ها نمی‌توان تحلیل درستی ارائه داد.

این کمیته اعلام کرده است که در ۵ استان شامل مازندران، زنجان، یزد، آذربایجان‌غربی، اصفهان ناسازگاری داده‌ها مشاهده شده و به نظر می‌رسد در روزهای اخیر این استان‌ها یک پیک کوچک را رد کرده‌اند.

در ادامه نوشته که درباره ۴ استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قزوین و فارس و ۲ استان آذربایجان شرقی و لرستان نیز کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کورونا اعلام کرده که در روزهای منتهی به سوم اردیبهشت “ناسازگاری داده‌ها” مشاهده شده اما به نظر روند نزولی باشد.

این در حالی است که گزارش قبلی کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کورونا در خصوص وضعیت شیوع کورونا در روزهای منتهی به ۲۷ فروردین ماه تاکید شده بود که ۱۲ استان شامل تهران، آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، فارس، خراسان رضوی، لرستان، ایلام، همدان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، و زنجان اعلام کرده بود که “روند نزولی است.”

آگاهان امور می گویند بر اساس این گزارش در شماری از استان‌ها به دنبال بازگشایی‌ها و لغو محدودیت تردد، روندهای نزولی معکوس شده و به روند صعودی تبدیل شده است. از جمله  استان خوزستان، که ناسازگاری داده‌ها نشان می دهد که  روند صعودی مجددا شروع شده است».

همچنین  وضعیت استان گلستان نیز رو به وخامت است و سیر صعودی پیدا کرده است.

در پایان در مقایسه دو گزارش کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کورونا در روزهای منتهی به ۲۷ فروردین با گزارش همین کمیته در روزهای منتهی به سوم اردیبهشت نشان می‌دهد که سخنان برخی مقام‌های مسئول استانی از جمله علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کورونا در پایتخت، محمدحسین قربانی نماینده وزیر بهداشت در گیلان و برخی مقام‌های محلی و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در خصوص اوج گیری دوباره ابتلا به کورونا و مرگ و میر ناشی از آن بر اثر لغو محدودیت تردد و اجرای بازگشایی‌ها، از سوی کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کورونا به طور رسمی تایید شده است.

همچنین  مسعود یونسیان، اﭘﻴﺪﻣﻴﻮﻟﻮژیست و استاد دانشگاه گفته که تنها  ۵۰ درصد موارد ابتلا را گزارش می‌کنند، در ایران فقط ۲۰درصد مبتلایان بستری می‌شوند، فقط از نصف آن‌ها تست گرفته می‌شود و تست مورد استفاده فقط نیمی از موارد را گزارش می‌کند، به همین دلیل آمار واقعی کرونا ۲۰ برابر چیزی است که گزارش می‌شود.