وزارت بهداشت اسرائیل: احتمال دارد بین تزریق واکسن فایزر با موارد میوکاردیت رابطه ای وجود داشته باشد 

به گزارش وزارت بهداشت اسرائیل بر اساس مطالعات  انجام شده، ۲۷۵ مورد میوکاردیت بین دسامبر ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱ در میان بیش از پنج میلیون فرد واکسینه شده در این کشور گزارش شده است.

در این گزارش آمده است : تعداد کمی از موارد التهاب قلب در مردان جوانی که واکسن ضد کوئید تولیدی شرکت فایزر را تزریق کرده‌اند مشاهده شده است که احتمالا به واکسیناسیون آن‌ها مرتبط باشد.

شرکت فایزر هم با انتشار بیانیه ای گفته است که از موارد میوکاردیت در اسرائیل مطلع است اما میزان بالایی از این بیماری را که به‌عنوان میوکاردیت شناخته می‌شود مشاهده نکرده است.

بر اساس این تحقیقات ، که از سوی سه تیم متخصص انجام شده است، بیشتر بیمارانی که التهاب قلب را تجربه کرده‌اند بیش از چهار روز در بیمارستان بستری نشدند و ۹۵ درصد موارد در گروه خفیف طبقه بندی شده است.

در بخشی از این مطالعه آمده است: «یک رابطه احتمالی بین تزریق دُز دوم واکسن (فایزر) و ایجاد میوکاردیت در مردان ۱۶ تا ۳۰ سال وجود دارد.»

طبق یافته‌ها، چنین ارتباطی در مردان ۱۶ تا ۱۹ ساله بیشتر از سایر گروه‌ها مشاهده شده است.

اسرائیل تا زمان ارائه گزارش وزارت بهداشت، از واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۵ ساله خود جلوگیری کرده بود اما یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که به موازات انتشار این یافته‌ها، واکسیناسیون نوجوانان تصویب شد.

ناخمان آش، هماهنگ‌کننده مبارزه با بیماری همه گیری کرونا  در اسرائیل به رادیو ۱۰۳‌اف‌ام گفت: «کمیته وزارتخانه به واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله چراغ سبز نشان داد و این واکسیناسیون از هفته آینده شروع می‌شود».

وی در ادامه تاکید کرد که اثر واکسن بیش از خطر آن است.

اسرائیل در زمینه واکسیناسیون عمومی علیه کرونا  در جهان یکی از کشورهای پیشتاز بوده است. تا کنون حدود ۵۵ درصد از جمعیت اسرائیل واکسینه شده‌اند.

کاهش شیوع ویروس کرونا در این کشور باعث شده است تا محدودیت‌ها کاهش یابد.