وزارت بهداشت اعلام کرد که شمار قربانیان و مبتلایان به کورونا بالا می رود تهران در خطر است

وزارت بهداشت در آخرین آماری که انتشار داد، اعلام داشت که شمار قربانیان و مبتلایان به کورونا در شبانه روز اخیر افزایش یافته، و پایتخت و استان های جنوبی در اوج کورونا قرار دارند.

وزارت بهداشت، در آخرین آمار رسمی که پیش از ظهر امروز(پنجشنبه ) انتشار داد، از افزایش آمار جان باختگان و مبتلایان  کورونا خبر داد،و تاکید کرد که وضعیت  پایتخت و استان های جنوبی بحرانی  است.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت حکومت ایران در ۲۴ ساعت  گذشته،تنها ۷۱ تن از مبتلایان جانشان را از دست داده‌اند؛ و آمار جان باختگان این بیماری در کشور به ۶۸۵۴  تن رسیده است. کیانوش جهانپور افزود:  آمار مبتلایان جدید میز بالا رفته و به  ۱۸۰۸ تن رسیده است. وی همچنین تاکید کرده  که تهران و استان های جنوبی  ایران در وضعیت بحرانی قرار دارند.

علی بیرجندی‌نژاد، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد، نیز از ابتلای دست‌کم ۷۰ پزشک فعال در بخش غیر دولتی بهداشت و درمان این شهر به کورونا خبر داد و دلیل اصلی  ابتلای این پزشکان را کمبود و عدم تامین تجهیزات حفاظت شخصی از سوی دستگاه‌های مسئول دانسته و گفت که دو تن از این پزشکان جان‌باخته‌اند.

مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت نیز شمار پزشکان و پرستاران و کادر درمان جان باخته بر اثر کورونا را دست‌کم ۱۱۹ نفر اعلام کرد و گفت که آمار دقیق و اصلی در اختیار کمیته‌ای در وزارت بهداشت است و این کمیته باید آمار کادر درمان جان‌باخته بر اثر کورونا را اعلام کند.

حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت : در ۲۴ ساعت گذشته  ۷۴ مبتلای جدید به کرونا در هرمزگان شناسایی شده و آمار مبتلایان به کرونا در استان هرمزگان به ۱۵۱۰ تن رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود:  «از زمان اعلام رسمی شیوع کرونا تاکنون در مجموع ۱۰ هزار و ۲۳ مورد تست کرونا از بیماران مشکوک به کرونا گرفته شده که آزمایش ۱۵۱۰ نفر مثبت و ابتلای آنها به کرونا قطعی شده است.»

انجام ده هزار تست کرونا از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در استان هرمزگان در حالی است که جمعیت این استان بنابر سرشماری سال ۱۳۹۵ بیش از یک میلیون و ۷۷۵ هزار نفر اعلام شده است.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حال حاضر شمار بیماران مبتلا به کرونا در بندرعباس به یک هزار و ۱۳۵ نفر، در میناب به ۱۳۴ نفر، در جزیره کیش به ۵۴ نفر، در قشم به ۵۱ نفر رسیده و میزان ابتلا در شهرهای حاجی‌آباد، بندرلنگه، رودان، پارسیان، بندر خمیر، بستک، جاسک کمتر از ۵۰ نفر و در سیریک نیز یک نفر است.

همچنین دکتر عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز خبر داد که طی بیست و چهار ساعت گذشته آزمایش کرونا در مورد ۱۲۰ نفر در استان فارس مثبت شده و شمار بیماران مبتلا به کرونا در این استان به چهار هزار و ۴۲۷ نفر افزایش یافته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت که  از ۱۲۰ مورد جدید در استان، ۸۱ مورد مربوط به شیراز و بقیه مربوط به شهرهای دیگر استان فارس است، وی تاکید کرد که «ویروس در جامعه در کمین کرده است و هرگونه غفلت و بی‌توجهی به این امر مهم، وضعیت استان را به روزهای نخست شیوع ویروس بر می‌گرداند».

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز ‘تجمعات’ را علت شیوع گسترده کرونا در خوزستان اعلام کرد این در حالی که دولت روحانی آیین های مذهبی و مساجد را مجاز کرده است.

علی ربیعی، افزود: “رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی ، حضور مردم در مراسم‌های عزاداری و عروسی و تجمعات دیگر” از دلایل افزایش موارد ابتلا به کرونا در در خوزستان اعلام شده است.

مسئولان محلی استان های خوزستان و فارس و بوشهر وضعیت شیوع کورونا را نگران‌کننده و “بحرانی” توصیف می‌کنند.

رضا نجاتی، سخنگوی ستاد مدیریت کرونای استان خوزستان در این باره گفت: “به دلیل افزایش بیماریابی و همچنین عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توسط برخی مردم، شرایط ویژه در ۹ شهرستان خوزستان نگران‌کننده است و همه ادارات، شرکت‌ها، دفاتر پیشخوان و بیمه، بانک‌ها و همه اصناف بجز اصناف ضروری در این شهرها باید تعطیل باشند.”

استان خوزستان حدود پنج میلیون نفر جمعیت دارد.