وزارت بهداشت: بیش از دویست فارغ التحصیل پزشکی در خارج، با گواهینامه تقلبی به ایران بازگشته اند

تاکنون بیش از  ۲۱۱ نفر از کسانی که وارد دانشگاه های ایران شده اند مدارک شان جعلی بوده و از ورود آنان جلوگیری شده است

وزارت بهداشت در ایران اعلام کرد که دست کم۲۲۱ نفر از دانش آموختگانی که از کشورهای خارج به وطن بازگشته اند، گواهینامه های جعلی در مورد تحصیلات پزشکی در خارج ارائه داده اند و پرونده آن ها مورد بررسی قرار گرفته است.

کیانوش جهانپور، مدیر راوبط عمومی وزارت بهداشت و درمان ایران گفت:  در چند سال اخیر به علت بالا رفتن ناگهانی و بی‌سابقه بهای دلار، بسیاری از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در کشورهای خارجی ناچار به بازگشت به ایران شده‌اند که تاکنون بیش از  ۲۱۱ نفر از کسانی که وارد دانشگاه های ایران شده اند مدارک شان جعلی بوده و از ورود آنان جلوگیری شده است .

جهانپور افزود: “تهیه این مدارک جعلی  با همکاری حداقل ۵ مدرسه و دبیرستان متخلف، یک آژانس مسافرتی متخلف، واسطه‌ها و متخلفین وزارت بهداشت که با این افراد همراهی داشته‌اند، شناسایی شده و ضمن توقف روند پذیرش یا ادامه تحصیل آنها، جهت برخورد قانونی به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند”.

جهانپور گفت :   تعداد متقاضیان انتقال به داخل کشور در دو سال گذشته ۶۲۴ نفر بوده  و در سال گذشته و همزمان با جهش قیمت دلار این تعداد به ۲۸۲۴ متقاضی افزایش داشته است و در نیمه نخست سال جاری هم تاکنون حدود ۱۳۰۰ تقاضا به این وزارتخانه که متولی دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور است ارسال شده است.