وزارت بهداشت حکومت ایران: در جریان بروز بیماری ایدز در استان چهار محال بختیاری، ما تقصیری نداشته ایم.


با گذشت دو ماه از خبر  شیوع گسترده بیماری ایدز در روستای “چنار محمودی” در استان چهارمحال بختیاری و بروز ناآرامی‌های گسترده در این منطقه، هیات ویژه مجلس، مقامات رژیم و  وزارت بهداشت ادعا می کنند که در این زمینه، مرتکب تخلفی نشده اند و اعتراض های مردمی، همگی بی مورد بوده است.

محمد نعیم امینی‌فرد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در این باره گفته است: بر اساس گزارش مقدماتی به کمیسیون اعلام شد که هیچ‌گونه دخالت سوئی که منجر به شیوع بیماری ایدز در چنار محمودی شود، صورت نگرفته و انتقال بیماری بر اساس روش‌های شایع در دنیا صورت گرفته است.

وی افزود:  وزارت بهداشت در ماجرای شیوع ایدز در این روستا تخلفی نداشته و هرگز سرنگ آلوده عامل شیوع اچ‌.آی.وی در این منطقه نبوده است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،توضیح بیشتری درباره منظور وی از روش‌های شایع در دنیا و دلیل مشخص شیوع ناگهانی این بیماری در بین اهالی روستای چنار محمودی ارایه نداد.

برخی از  وبسایت‌های خبری و رسانه‌های اجتماعی ایران پیشتر با انتشار تصاویری، از  تجمع اعتراضی تعدادی از مردم این روستا در مقابل مرکز بهداشت و فرمانداری شهرستان لردگان در اعتراض به استفاده از “سرنگ آلوده” در انجام تست قندخون اهالی چنارمحمودی خبر داده و نوشته بودند که  برخی از مردم این روستا با در دست داشتن نوشته‌هایی مبنی بر انتقال آلودگی ایدز از طریق سرنگ‌های “شبکه بهداشت” به این موضوع اعتراض کردند.

مقام‌های وزارت بهداشت حکومت ایران  پیشتر تعداد مبتلایان را “انگشت‌شمار” عنوان کردند، ولی بشیر خالقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از ابتلای دست‌کم ۲۰۰ نفر سخن گفته  و این مساله را دارای “پشت پرده” دانسته بود.

رییس دادگستری چهارمحال و بختیاری عامل شیوع این بیماری را یک بهورز دانسته و فرمانده سپاه پاسداران چهارمحال و بختیاری تجمع‌های اعتراضی مردم را کار “سلطنت‌طلبان و ضد انقلاب” خوانده بود.

در این بحران  که کسی عهده دار آن نیست بسیاری از افراد خانواده‌های مبتلا در روابط و فعالیت‌های روزانه زندگی خود دچار مشکل شده و به “خانه‌نشینی” روی آورده‌اند.دیگر کسی از این روستا محصولات کشاورزی خریداری نمی کند وامکانات درمانی برای رسیدگی به آنان و  فرزندانشان محدود شده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.