وزارت بهداشت خبر داد:  از ظهر روز گذشته تا امروز، (چهارشنبه )  ۱۷۹ تن جان باختند و۲۹۸۱ تن دیگر مبتلا شدند

سخنگوی  وزارت بهداشت گفت : در شبانه روز گذشته تاکنون ۱۷۹ تن از مبتلایان جان دادند، که ۳۹ تن در مقایسه با روز قبل افزایش  نشان می دهد و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به   ۲۳ هزار و ۶۳۲ تن رسیده است».

خانم سیما لاری گفت: در۲۴ ساعت گذشته تاکنون  ۲۹۸۱ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۲۷۶ تن از روز قبل بیشتر شده  است و در مجموع به۴۱۰ هزار و ۳۳۴ تن رسیده است».

لاری افزود: ۳۸۲۷ تن از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

او گفت : ۱۴ استان کشور در وضعیت قرمز و ۱۵ استان دیگر در وضعیت هشدار قرار دارند.

در ادامه این خبر آبتین حیدرزاده، معاون علوم پزشکی گیلان، گفت: مراجعه بیماران مبتلا به کورونا به مراکز درمانی ۱۰ برابر بستری‌شدگان روزانه است.

معاون علوم پزشکی گیلان گفت:  روزانه حداقل ۷۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا بستری می‌شوند و ده برابر آن [۷۰۰ نفر] به مراکز درمانی و بیست برابر آن [هزار و۴۰۰ نفر] به عنوان بیماران مشکوک به کرونا به مراکز سرپایی تشخیص کرونا در گیلان مراجعه می کنند.

همچنین دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، نیز از بالا گرفتن مجدد کورونا در تهران و برخی استانهای دیگر خبر داد و گفت: «میزان بیماران ناشی از کرونا در تهران، طی یک هفته گذشته و در مقایسه با هفته قبل از آن، دو برابر شده است».

او افزود: « با این حال این ویروس یک صداقتی هم در وجودش هست و آن این است که هر کسی به قلمرویش وارد شود را حتما مبتلا می کند و تنها چیز ثابت در دنیا درباره این ویروس همین موضوع است. بنابراین هر زمان میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی پایین می آید، خیز بیماری شروع می شود؛ این افت و خیزها را در این بیماری زیاد مشاهده کرده ایم».

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، نیز خبرداد که طبق مصوبه ستاد ملی کورونا در روز اربعین راهپیمایی در استان تهران برگزار نخواهد شد.

او افزود که وضعیت استان تهران قرمز است و هنوز روند افزایش بیماران بعد از یک دوره کاهشی ملایم ادامه دارد.

استاندار تهران گفت:  «در روز اربعین، طبق مصوبه ستاد ملی راهپیمایی نداریم و صرفاً عزادارای با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچون دهه اول محرم برگزار می‌شود».

همزمان مقامات بهداشتی از خیز مجدد کرونا در تهران و برخی استانهای دیگر خبر داده اند و گفته اند که میزان بیماران مبتلایان به کرونا در پایتخت، در هفته اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

در همین رابطه منصور بهرامی رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران، در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، در خصوص بازگشایی مدارس در شرایط پاندمی کرونا به نمایندگی از اعضای این انجمن ابراز نگرانی کرده و نسبت به خطر بازگشایی مدرسه‌ها برای دانش‌آموزان و افزایش مرگ و میر کودکان هشدار داده است.

او در این نامه نوشته است:  «امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی به طور کامل توسط دانش‌آموزان مخصوصاً پایه‌های ابتدایی وجود ندارد بنابراین در معرض قرار دادن دانش‌آموزان در محیط‌های سربسته با ازدحام زیاد منجر به افزایش میزان موارد بیماری و به تبع آن مرگ و میر بالا در کودکان خواهد شد».