وزارت بهداشت خبر داد :  از ظهر روز گذشته تا امروز، (یکشنبه)  ۱۸۳ تن جان باختند و ۳۰۹۷ تن دیگر مبتلا شدند

سخنگوی  وزارت بهداشت گفت : « در شبانه روز گذشته تاکنون ۱۸۳ تن از مبتلایان جان دادند، که ۱۷ تن در مقایسه با روز قبل افزایش  نشان می دهد و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۲۴ هزار و ۳۰۱ تن رسیده است».

خانم سیما لاری گفت:  « در۲۴ ساعت گذشته تاکنون ۳۰۹۷ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۲۵۲ تن از روز قبل بیشتر شده  است و در مجموع به به ۴۲۲ هزار و ۱۴۰ تن رسیده است».

لاری افزود:  ۳۸۹۸ تن  از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

در ادامه این خبر زهرا صدراعظم نوری عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد :  وارد  پیک سوم کورونا شده ایم؛ آمار مرگ و میر در تهران به بیش از ۶۰ نفر در روز رسیده است

او در ادامه افزود: «علیرغم تذکرهای ستاد ملی مقابله با کرونا، برخی از مردم هنوز هشدارها و توصیه‌ها را جدی نمی‌گیرند و فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک نسبت به ماه‌های قبل متأسفانه در تهران کمتر شده و موجب  افزایش آمار مبتلایان شده است».

دکتر پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در تهران،نیز  با اشاره به پیک سوم ویروس کورونا و با بیان اینکه این روزها چیزی به اسم سرماخوردگی نداریم و هر علامت تنفسی مطمئناً کروناست، گفت: «متاسفانه موج سوم این بیماری شروع شده، حداقل تا چهار ماه آینده باید برای جلوگیری از فاجعه‌ جدید، دستورالعمل  بهداشتی را رعایت کرده و حواس خود را سرگرم اخبار واکسن و دارو نکنیم»

همچنین یک نماینده مجلس  نیز گفته است که  مبلغ ۲۲ میلیون یورویی که به واردات واکسن آنفلوآنزا اختصاص یافته، به دلیل تحریم‌ها در یکی از بانک‌های ترکیه بلاتکلیف مانده و همین حالا نیز برای تزریق واکسن دیر است.

علی‌اصغر باقرزاده، تاکید کرد، اگر تزریق این واکسن طی یکی، دو هفته آینده انجام نگیرد، کارایی لازم را نخواهد داشت.

واردات واکسن آنفلوآنزا به ایران در حالی با تاخیر مواجه است که بنابر اظهارات معاون وزارت بهداشت ایران، شیوع ویروس کورونا در کشور حالتی «شبه انفجاری» به خود گرفته و تمام استان‌ها بار دیگر در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز پیش از این در اوایل مرداد نوشت، با وجود این‌که مواد غذایی و دارو مشمول تحریم‌های آمریکا نیستند، بانک‌ها و کشورهای خارجی به دلیل نگرانی از پیچیدگی قوانین تحریم‌ها تمایلی به معامله با ایران ندارند.

توافق تجاری بشردوستانه سوئیس با تایید آمریکا از ماه فوریه گذشته به اجرا گذاشته شد تا شرایط را برای خرید مواد غذایی و دارو از شرکت‌های سوئیسی فراهم کند.