وزارت بهداشت در آخرین آمار خود: شمار قربانیان و مبتلایان کاهش یافته، ولی خطر همچنان تهدید می کند

وزارت بهداشت، همزمان با آخرین آمار رسمی که پیش از ظهر امروز انتشار داد، از افزایش آمار بهبود یافتگان کورونا خبر داد،اما  در عین حال تاکید کرد که وضعیت  پایتخت و استان های جنوبی ایران قرمز است.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت ایران در شبانه روز گذشته،تنها ۵۰ تن از مبتلایان جانشان را از دست داده‌اند؛ و آمار جان باختگان این بیماری در کشور به ۶۷۸۳ تن رسیده است.کیانوش جهانپور افزود:  شمار مبتلایان جدید نسبتا بالا بوده و ۱۹۵۸ تن گزارش شده است. وی همچنین هشدار داده شده که تهران و شمار دیگری از استان های  ایران در حالت قرمز قرار دارند.

جهانپور گفت: یک چهارم مبتلایان بستری شده در ۲۴ ساعت اخیر مربوط به استان خوزستان است و این استان و همچنین استان تهران کماکان وضعیت قرمز دارند که با در نظر گرفتن جمعیت، وضعیت استان خوزستان وخیم‌تر است.

علیرغم ابراز امیدواری مقامات رژیم ایران نسبت به روند رو به نزول موارد مرگ و ابتلای ناشی از شیوع بیماری همه‌گیر کورونا ، با باز شدن مساجد و برگزاری مراسم قدر در ایران ،آمارهای ارائه شده طی دو روز گذشته از افزایش محسوس شمار قربانیان ویروس کرونا در کشور حکایت دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت نیز ادعا کرد که ایران در فهرست پنج کشور دارای بیشترین بهبود یافتگان بیماری کووید ۱۹ قرار گرفته است.اما

جهانپور در عین حال تاکید کرد که وضعیت استان های تهران ، خوزستان بوشهرو قم از لحاظ  افزایش موارد ابتلا به ویروس بسیار نگران کننده است.

استاندار خوزستان نیز اعلام کرد: آمار مبتلایان به کورونا در این استان ۳۰۰ برابر شده است و تعداد موارد بستری حدود شصت درصد افزایش نشان می دهد.

مسئولان محلی در این استان از تعطیل شدن ادارات و اصناف در برخی از شهرستان های استان خوزستان خبر دادند و اعلام کردند که  شهر آبادان و اندیمشک در قرنطینه کامل قرار گرفته اند.

افزایش تعداد مبتلایان به کورونا همزمان با دستور علی خامنه‌ای،‌ رهبر حکومت اسلامی  برای بازگشایی مساجد در شب‌های احیا صورت گرفت.

بر این اساس قرار است مساجد در طول شب‌های احیا به مدت دو ساعت به روی مردم باز شود. اما شماری از مقامات وزارت بهداشت در انتقاد به بازگشایی مساجد گفته اند:هنوز   شیوع بیماری در کشور به پایان نرسیده، نباید مساجد را باز می کردید.

سعید نمکی، وزیر بهداشت حکومت اسلامی نیز گفت: «با توجه به دستور رهبری یک جمع‌بندی تازه‌ای انجام شد تا بتوانیم در شب‌های قدر با رعایت پروتکل‌های حداکثری بین ساعت ۱۲ شب تا ۲ بامداد مراسم احیای شب‌های قدر را با حضور مردم  داشته باشیم.»

وزیر بهداشت حکومت اسلامی همچنین ادعا کرد که وضعیت در مجموع نسبت به گذشته مطلوب‌تر است و در برخی مناطق حتی این بیماری مهار شده است.این در حالی است که آمار قربانیان در تهران و قم و خوزستان بالا رفته و شماری از شهرها در قرنطینه کامل بسر می برند.