وزارت بهداشت در آستانه موج چهارم کرونا، با هشدار تندروهای  حکومت ،  مجوز ۲۲ بهمن را صادر کرد 

وزارت بهداشت ، همزمان با نزدیکی به مراسم ۲۲ بهمن ، و هشدار سپاه پاسداران و گروه های تندرو در کشور، ممنوعیت تردد در ۴۱۳ شهر را لغو کرد و با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:  برگزاری هرگونه مراسمی در شهرهای آبی و زرد که تعداد آن‌ها به ۴۵۰ شهر می‌رسد امکان‌پذیر است-

به گفته حسین قاسمی،دبیر کمیته اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کورونا، در شهرهای زرد و آبی ممنوعیت تردد وجود ندارد و جریمه‌ای هم در نظر گرفته نمی‌شود. در عین حال این ستاد می‌گوید مراسم ۲۲بهمن امسال به صورت نمادین و در قالب کاروانهای خودرویی و موتوری برگزار خواهد شد.

بنا به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا همچنین در ۴۱۳ شهر زرد و آبی، ممنوعیت تردد و یا ممنوعیت ورود براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال نمی‌شود.

قاسمی همچنین افزود: «از هفته گذشته حدود ۲۲۱ شهر زرد و ۱۹۲ شهر آبی و ۳۰ شهر نارنجی و ۱۰ شهر قرمز شده‌اند، یعنی به جز ۳۰ شهر نارنجی و ۱۰ شهر قرمز از ۴۵۰ شهر مابقی آبی و زرد هستند. در شهرهای زرد و آبی نیز ممنوعیت تردد وجود ندارد و لذا این که بخواهیم جریمه‌ای در نظر بگیریم چون ممنوعیتی نداشتیم، بنابراین قاعده‌ای برای جریمه نمی‌توانیم در نظر بگیریم» .

او در حالی این سخنان را بیان می کند که حسن روحانی، دو روز پیش  گفت که کشور نگران شیوع ویروس جهش‌یافته کورونا است و وزیر بهداشت ایران نیز هشدار داد که احتمال همه‌گیری نوع جهش‌یافته این ویروس در ایران وجود دارد.

همچنین وزیر کشور و استاندار تهران در هفته‌های گذشته با اشاره به شرایط آلودگی هوای تهران و امکان اوج‌گیری مجدد کورونا در تهران و سایر شهرهای کشور، برگزاری هرگونه تجمع و مراسمی را ممنوع اعلام کرده بودند.

شرایط ایران به لحاظ ابتلا به شیوع کورونا همچنان شکننده است. نیز روزنامه ایران نیز روز گذشته (دوشنبه) در گزارشی با عنوان “گردش دوباره ” از تبعات عادی‌انگارانه برخی شهروندان و انجام سفرها و مراسم مختلف عمومی و متراکم در ایران خبر داد و نوشت در برخی تجمعات انجام شده در شهرهای ایران در روزهای گذشته به مناسبت عزاداری دختر پیامبر اسلام، مقررات بهداشتی رعایت نشده بود.

این روزنامه دولتی اشاره کرد که در حالی که نگرانی از ایجاد موج چهارم کرونا در اواخر بهمن و اوایل اسفند به هشدار جدی مسئولان ستاد ملی مقابله با کورونا تبدیل شده است با وجود این خبرها حاکی از عادی گرفتن شرایط از سوی مردم است.

رئیسی  سخنگوی ستاد ملی مقابله با کورونا پیشتر گفته بود: «ویروس کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته است بلکه اتفاقاً در حال جهش یافتن است و خطرناک‌تر شده است. تا الان موج‌های مختلفی داشته‌ایم که متأثر از جهش ویروس کرونا نبوده است بلکه متأثر از رفتار خود ما و سهل‌انگاری در رعایت مقررات بوده است».

اما در عین حال خبرگزاری فارس وابسته به  سپاه پاسداران نیز امروز در گزارشی از برگزاری کنسرت‌ها در کیش نوشت و از سکوت ستاد مقابله با کورونا در این باره انتقاد کرد.

حمیدرضا رشیدی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، نیز در باره همه گیری دوباره کورونا در ایران خبر داد : اگر همین سیر ادامه یابد پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های بهمن و اسفند دچار پیک سنگین کورونا ‌شویم.