وزارت بهداشت: هیچ ایرانی به کرونا مبتلا نشده است. شبکه های اجتماعی: ۴۵ مورد شناسایی شده است

در همان حال که حکومت ایران به پنهانکاری در مورد شیوع احتمالی ویروس کرونا ادامه می دهد، برخی شبکه های اجتماعی ادعا کردند که ۴۵  نفر در ایران به این ویروس مبتلا گردیده اند. وزارت بهداشت حکومت ایران این خبر را تکذیب می کند، و امکان بررسی میزان درستی آن نیز وجود ندارد.

حکومت ایران به تقلید از کشور چین از هرگونه اطلاع رسانی درباره شیوع بیماری کرونا به شدت جلوگیری و با افراد منتشر کننده خبر برخورد قضایی می کند .

یاچیو وانگ، پژوهشگر دیدبان حقوق بشر، نیز در ارتباط با جلوگیری از انتقال خبر درباره ویروس کرونا به مردم توسط دولت چین  گفت که “مقامات چینی سابقه زیادی در آزار و بازداشت شهروندانی دارند که در مواقع بحرانی حقایق را برملا می‌کنند یا دست به انتقاد از دولت می‌زنند

کیانوش جهانپور، در ارتباط با این بیماری  اعلام کرد که هنوز هیچ مورد “مثبت” ابتلا به “کرونا ویروس جدید” در ایران ثبت نشده است.

در شبکه های اجتماعی با انتشار نامه ای از سوی  معاونت درمان وزارت بهداشت به رئیس‌جمهوری نوشته شده که  ۴۵ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا و در قرنطینه به سر می‌برند و در ادامه “عدم ورود کلیه لوازم و مواد غذایی از چین، جلوگیری از تبادل مسافر حتی ترانزیت میان ایران و کشور چین و جلوگیری از هرگونه تجمع در اماکن عمومی، مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات” را خواستار شده بود.

روزنامه ایران، نیز پیشتر از مرگ مشکوک یک زن میانسال در تهران بر اثر ابتلا به بیماری کرونا خبر داد که این موضوع از سوی وزارت بهداشت ایران تکذیب شد.

کیانوش جهانپور افزود: «تمام افرادی که از کشور چین به ایران آمده اند هم در سلامت کامل به سر می برند. به قاطعیت می توان گفت تاکنون ویروس کرونا در ایران وارد نشده است».

جهانپور پیش از این گفته بود که تاکنون ۷ نفر مشکوک به بیماری کرونا در ایران شناسایی شده‌اند.