وزارت بهداشت: گونۀ جهش یافته بریتانیایی به ایران نیز رسیده و توسط جوانان گسترش می یابد

در تهران، معاون وزیر بهداشت گفت که   نوجوانان و جوانان از جمله عاملان پخش و شیوع گونه بریتانیایی ویروس جهش یافته تشخیص داده شده اند.  این گزارش در حالی انتشار می یابد که در روزهای اخیر مقامات ارشد بهداشتی در ایران گفته اند که گونۀ جهش یافتۀ ویروس، به سرعت در ایران در حال شیوع است و ممکن است مرگ و میر گسترده ای را به دنبال آورد.

همزمان با تایید همه گیری ویروس جهش یافته بریتانیایی در ایران، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ، در یک گفتگوی خبری هشدار داد  : نوجوانان و جوانان را عامل پخش ویروس جهش‌یافته در کشور معرفی کرد، و گفت که موارد ابتلا به کرونا در سن ۵ تا ۱۷ سال افزایش یافته، طوری که این آمار در استان تهران از ۴ به ۱۱ درصد رسیده است.

حریرچی در ادامه  گفت: یوع ویروس بریتانیایی در استان‌های تهران، البرز، خوزستان و قزوین بیشتر دیده شده است .

وی همچنین افزود که موارد بستری افراد زیر ۱۲ سال هم افزایش یافته،‌ اما درباره این اظهارات خود به آمار دقیقی اشاره نکرد.

حریرچی  در ادامه تاکید کرد:  «باید فرض کنیم ویروس جدید کرونا در همه جای کشور وجود دارد.»

همزمان سیما لاری ،  سخنگوی وزارت بهداشت نیز  از جان باختن ۷۷ بیمار دیگر بر اثر کرونا و شناسایی هشت‌ هزار و ۱۷ بیمار جدید در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به این ترتیب آمار رسمی مجموع بیماران کرونایی در ایران به یک میلیون و ۵۵۸ هزار و ۱۵۹ نفر و شمار جان‌باختگان به ۵۹ هزار و ۳۴۱ نفر رسید.

خانم لاری  همچنین گفت:  سه‌ هزار و ۶۶۹ نفر از بیماران کرونا در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

وی در حالی این آمار را ارائه می دهد که درستی آمار کرونا در ایران همواره مورد تردید بسیاری بوده وبارها متخصصان و  چهره‌های سیاسی داخلی و  ناظران و کارشناسان مستقل، شمار واقعی مبتلایان و درگذشتگان کرونا  در ایران را چند برابر آمار رسمی می‌دانند.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران در حال حاضر ۱۱ شهرستان در وضعیت قرمز، ۵۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۶۸ شهرستان در وضعیت آبی هستند.

شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه که وضعیت همگی آن‌ها قرمز گزارش شده، در استان خوزستان واقع شده‌اند.