وزارت خارجه آمریکا: «انفجار نطنز بار دیگر یادآوری کرد که رژیم ایران برنامه‌ هسته‌ای را به نیازهای مردم ترجیح می‌دهد»

خبرگزاری صدای آمریکا گزارش داد که دفتر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در صحبتی که با این رسانه در پیوند با انفجار در سایت هسته ای نطنز داشته گفته: ما گزارش‌های آتش سوزی در یک سایت هسته‌ای ایران را دنبال می‌کنیم. این حادثه یک یادآوری دیگر است از این که چطور رژیم ایران کماکان به اولویت بخشیدن به برنامه هسته‌ای منحرف شده خودش، به جای رفع نیازهای مردم ایران، ادامه می‌دهد.

این دومین بار طی یک هفته اخیر است که در دو سایت  حساس نظامی و هسته ای رژیم انفجارهای مشکوکی رخ می دهد.

جمعه گذشته در سایت نظامی پارچین در شرق تهران انفجاری رخ داد و روز گذشته نیز انفجار دیگری د سایت هسته ای نطنز که رژیم از آنها به عنوان حادثه یاد می کند اما کارشناسان غربی این انفجارهای سریالی را بسیار مشکوک ارزیابی میکنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، فابین هینز، پژوهشگر مرکز جیمز مارتین برای مطالعات منع گسترش در مؤسسه میدلبری مطالعات بین المللی مانتری کالیفرنیا گفت، محل وقوع حریق مرتبط با تاسیسات تازه افتتاح شده تولید سانتریفیوژ است. او گفت برای تعیین محل آن ساختمان، که در گوشه شمال‌غربی نظنز واقع است، از تصاویر ماهواره‌ای و یک برنامه تلویزیون دولتی درباره تاسیسات نظنز، تکیه کرده است.

این پژوهشگر انفجار نطنز را بسیار بسیار مشکوک ارزیابی کرد.

داده‌های گردآوری شده توسط ماهواره اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده حکایت از آن دارد که آتش‌سوزی حدود ساعت ۲ بامداد پنج شنبه ۱۲ تیر به وقت محلی در گوشه شمال‌غربی مجموعه نطنز رخ داده است. نور شعله‌های ناشی از این آتش‌سوزی به قدری زیاد بود که این ماهواره توانست از فضا آن را تشخیص دهد