وزارت خارجه آمریکا:حملات حوثی ها به عربستان فورا باید متوقف گردد

ایالات متحده آمریکا ضمن ابراز نگرانی شدید درباره حملات مکرر حوثی‌ها، خواستار توقف فوری حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در داخل یمن و علیه مناطق غیرنظامی در جنوب عربستان سعودی  شد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا دوشنبه طی بیانیه‌ای از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا عملیات برهم زننده ثبات را متوقف کرده و به طور سازنده‌ای به تلاش‌های بین‌المللی برای برقرار صلح در یمن بپیوندند.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه اعلام کرد در حالی که رئیس جمهوری آمریکا گام‌هایی را برای پایان دادن به جنگ یمن برمی‌دارد و پادشاهی عربی سعودی نیز ورود به روند گفتگوها برای پایان دادن به بحران را تایید کرده، ایالات متحده عمیقا از ادامه حملات حوثی‌ها ابراز نگرانی می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا فورا حملات علیه غیرنظامیان در داخل خاک سعودی را متوقف سازند و همچنین هر حملات نظامی جدیدی در داخل یمن که جز سختی‌ و رنج بیشتر برای مردم یمن چیزی به همراه نخواهد داشت را متوقف کنند.

جو بایدن، ۵ روز پیش در جمع کارکنان وزارت خارجه ایالات متحده ، طی سخنانی با اشاره به مواضع دولتش، بر تقویت تلاش‌های دیپلماتیک جهت پایان دادن به جنگ یمن تاکید کرد و همزمان گفت که آمریکا به حمایت از عربستان سعودی برای دفاع از حق حاکمیت و قلمرو خود ادامه می‌دهد.

وی تاکید کرده بود که «برای تاکید بر تعهداتمان، همه حمایت‌های آمریکا از عملیات تهاجمی در جنگ یمن، از جمله فروش سلاح‌های مرتبط، را پایان می‌دهیم».

وی گفته بود  که «عربستان سعودی با حملات موشکی و پهپادی و سایر تهدیدهای نیروهای مورد حمایت ایران در چندین کشور مواجه است. ما به حمایت و کمک خود از عربستان سعودی ادامه می‌دهیم تا بتواند از تمامیت ارضی و مردم خود دفاع کند».

وزارت خارجه در این بیانیه با تاکید این‌که اکنون زمان آن رسیده تا به جنگ یمن پایان داده شود، از حوثی‌ها خواست تا از اقدامات برهم زننده ثبات امتناع ورزیده و پایبندی خود به مشارکت سازنده در تلاش‌های مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل برای برقراری صلح را اظهار کنند.

روز گذشته وزارت خارجه رژیم ایران اعلام نمود که نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، برای رایزنی با مقام‌های جمهوری اسلامی  وارد تهران شده است.

اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت خارجه حکومت خبرداد که مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن به تهران آمده است تا برای رایزنی و تبادل نظر با مقامات حکومت  ایران در خصوص حل بحران یمن” گفتگو کند.

شایان ذکر است ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن یکشنبه از رهگیری و سرنگونی ۴ فروند پهپاد حوثی بمب‌گذاری شده که به سوی خاک سعودی هدایت شده بود، خبر داد.

ائتلاف عربی اعلام کرد این ۴ پهپاد حوثی طی ۳ حمله جداگانه به سوی سعودی هدایت شده بودند که در آخرین آن ۲ پهپاد بمب‌گذاری شده توسط ائتلاف رهگیری و منهدم شد.

ادامه حملات حوثی‌ها علیه سعودی موجی از محکومیت‌ها و واکنش‌های گسترده عربی را به دنبال داشته و در این راستا کشورهای مصر و اردن و همچنین شورای همکاری خلیجی و سازمان همکاری اسلامی ادامه حملات حوثی‌ها علیه سعودی را به شدت محکوم کردند.

همچنین جان کربی،  سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز روز جمعه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که پنتاگون تاکید می کند که عربستان سعودی کماکان شریک ایالات متحده در زمینه مبارزه با تروریسم در خاورمیانه است.

وی گفت که کشورش سعودی را در مقابل تهدیداتی که حاکمیت ملی این کشور را تهدید کند، پشتیبانی می‌کند.

جان کربی در ادامه  به موضوع جنگ یمن اشاره کرد و گفت که آمریکا حمایت محدودی در این زمینه از سعودی کرد. به گفته کربی این حمایت‌ها نظامی نبوده ولی آمریکا باور دارد که ریاض حق دارد از خود دفاع کند.

در همان حال در روزهای گذشته گزارش هایی منتشر گردید که دولت جو بایدن قصد دارد گروه تروریستی حوثی های یمن که از سوی رژیم ایران حمایت می شوند را از لیست تروریستی خارج کند.

حوثی های یمن در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در لیست تروریستی قرار گرفت.