وزارت خارجه آمریکا: توافق هسته‌ای تنها راه خاتمه دادن به نگرانی های مربوط به ایران است

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با بیان اینکه توافق هسته‌ای با ایران حداقل مطالبات ایالات متحده است گفت:  واشنگتن از چنین توافقی برای رسیدگی به سایر نگرانی‌های مربوط به حکومت ایران  استفاده خواهد کرد.

پرایس با تکرار موضع دولت بایدن مبنی براینکه اگر رژیم ایران به اجرای تعهدات خود برگردد آمریکا نیز چنین خواهد کرد، گفت: «توافق برای ما کف مطالبات است نه سقف آنها و ما می‌خواهیم از توافق ۲۰۱۵ فراتر رفته و آن‌را مفصل‌تر و قوی‌تر کنیم و از آن برای رسیدگی به نگرانی‌های دیگر استفاده کنیم».

وی در ادامه  با اشاره به تصمیم ایران در توقف اجرای پروتکل الحاقی و کاهش همکاری‌های خود برای ارائه دسترسی‌های نظارتی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: «خبر خوب این است که تمام این گام‌ها برگشت‌پذیر هستند».

پرایس افزود: «ایران باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور کامل و به موقع همکاری کند.»

وی در ادامه گفت: در آغاز توافق هسته‌ای، رژیم ایران  تا رسیدن به تهیه مواد لازم برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای ۱۲ ماه فاصله داشت، اما اکنون براساس گزارش‌ها این زمان بسیار کاهش یافته و به چند ماه رسیده است. اگر چه این گزارش‌ها متفاوت هستند، اما «ما می‌دانیم ایران در جهت اشتباه حرکت می‌کند».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ایران قصد دارد از پنجم اسفند بخش چشمگیری از همکاری‌های خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان متوقف کند.

درهمین زمینه ،  رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز روز شنبه برای بحث با «مقام‌هار ارشد ایران» در راستای یافتن راه حلی که متقابلا در زمینه فعالیت‌های آژانس در ارتباط با راستی‌آزمایی اساسی در ایران قابل موافقت باشد، به تهران خواهد رفت.

یادآور می شود که نمایندگان مجلس پیشتر در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده،‌ چهره برجسته نظامی و هسته‌ای کشور، کلیات طرحی را تصویب کرد که طبق آن دولت باید غنی‌سازی اورانیوم را در سطح ۲۰ درصد عملیاتی کرده و در صورت رفع نشدن تحریم‌های بانکی و نفتی،‌ ظرف سه ماه اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند.