وزارت خارجه آمریکا :  جامعه جهانی باید حکومت ایران را وادار کند تا در قبال اعدام‌های ۶۷ پاسخگو باشد

رابرت دسترو، معاون وزیر خارجه آمریکا، در توییتی با اشاره به نامه سازمان ملل درباره اعدام‌های دسته‌جمعی و مفقود شدن بسیاری در سال ۱۳۶۷ در ایران، از جامعه بین‌المللی خواست تا رژیم ایران  را وادار به پاسخگویی کند.

دسترو افزود: «رژیم ایران  به خانواده‌ها هیچ اطلاعی در مورد سرنوشت عزیزانشان نداده‌ و در عوض به تهدید خانواده‌ها و هتک حرمت مزارها پرداخته است. مردم ایران لایق عدالت هستند. ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا رژیم را نسبت به خواسته‌های سازمان ملل پاسخگو کند».

معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: «با توجه به اتهام نقش داشتن مقامات بلندپایه کنونی ایران در این اعدام‌ها، بعید به نظرمی‌رسد که حکومت ایران  خود در این زمینه تحقیق کند».

در چند روز اخیر نیز  گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در اقدامی بی‌سابقه به دولت ایران هشدار دادند که تخلفات حقوق بشری پیشین و ادامه‌دار این کشور در مورد پرونده کشتار زندانیان در تابستان ۶۷ می‌تواند جنایت علیه بشریت محسوب شود و اگر این تخلفات ادامه یابد، تقاضای تحقیقات بین‌المللی خواهند کرد.

دهه اول شهریور ماه یادآور رویدادی است که برخی پژوهشگران آن را شگفت آورترین رویداد ایران امروز و خانواده های آسیب دیده آن را فاجعه ای باور نکردنی می دانند.

رویدادی که اگر چه دو دهه از آن می گذرد و بیستمین سالگرد آن همین روزها در داخل و خارج از کشور برپاست اما هنوز حتی خانواده های آسیب دیده، از چرایی و چگونگی آن آگاهی های اندکی دارند.

در «کشتار مخفیانه» یا «اعدام های جمعی زندانیان سیاسی» در زندان های جمهوری اسلامی ایران در تابستان و پاییز ۱۳۶۷، چندین هزار تن زندانی که پایان دوران محکومیت اعلام شده خود را میگذراندند، برخی از آنان مدت محکومیتشان روزها و ماه ها قبل به پایان رسیده بود، به کام مرگ فرستاده شدند.

اما نه تنها مسئولان حکومت هیچ گاه به طور رسمی در این باره سخن نگفته اند بلکه پرسش های خانواده های زندانیان اعدام شده نیز هرگز پاسخ روشنی نگرفته است. اگر دیگرانی هم به این رویداد اشاره کرده اند، ناگزیر به پرداخت تاوان های سنگینی شده اند.