وزارت خارجه آمریکا : سخنان وزیر اطلاعات ایران درباره احتمال تولید سلاح هسته‌ای بسیار نگران کننده است

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به سخنان محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، مبنی بر اینکه اگر ایران تحت فشار قرار گیرد ممکن است به سمت تولید سلاح هسته‌ای پیش برود، گفت: این موضع ایران  “بسیار نگران کننده” است.

این واکنش خانم پرایس  پس از آن ابراز شد که محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، دو شب پیش  در یک برنامه تلویزیونی، گفت که با وجود فتوای علی خامنه‌ای مبنی بر حرام بودن سلاح هسته‌ای، اگر جمهوری اسلامی ایران را به سمت آن”سلاح ‌هسته‌ای”هل بدهند، مقصر آنهایی هستند که ما را هل داده‌اند.

ند پرایس، در ادامه افزود:  «هنوز مشخص نیست که محمود علوی از طرف کسی حرف زده یا این حرف خود اوست، اظهارات وزیر اطلاعات ایران را بسیار نگران کننده خواند».

وی تاکید کرد که «به موجب پیمان منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی ایران هرگز، هرگز و هرگز نباید به سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا کند».

علوی گفته بود که در شرایط عادی جمهوری اسلامی ایران نیت و برنامه‌ای برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ندارد.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند  که مقام‌های ایران و همچنین مقام‌های دولت اوباما که اکنون از اعضای اصلی دولت جو بایدن هستند در دفاع از برجام منتقدان و مخالفان توافق در آمریکا را به فتوای خامنه‌ای ارجاع داده بودند.

جان کری، وزیر خارجه دولت اوباما، نیز پیشتر در جریان مذاکرات منتهی به برجام و پس از آن چندبار فتوای خامنه‌ای مبنی بر حرام بودن سلاح هسته‌ای را بسیار مهم و جدی توصیف کرده و از جمله گفته بود که فتوای خامنه ای  بسیار مهم است و ما این فتوا را بسیار جدی گرفته‌ایم. اما در ان زمان وزیر خارجه وقت آمریکا تاکید کرده بود که نیاز داریم که این فتوا را در قالب «یک ساختار قابل درک حقوقی» و فراتر از یک باور مذهبی باشد.

پیشتر نیز  حسن روحانی ، حدود ۶ سال پیش  گفت که «فتوای خامنه ای  مهم‌ترین تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران است»

همچنین محمدجواد ظریف نیز بارها به این فتوا استناد کرده و گفته بود: «آیت‌الله خامنه‌ای مدت‌ها قبل با صدور فتوای ممنوعیت سلاح‌های هسته ای، گفت که ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.»

ظریف، نیز پیشتر با کریستین امانپور، خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان، به این فتوا به عنوان یکی از «موانع ایدئولوژیک» جمهوری اسلامی در ساخت سلاح هسته‌ای اشاره کرد.

تاکید صریح وزیر اطلاعات حکومت  ایران، مبنی بر عبور از فتوای خامنه‌ای در منع ساخت سلاح هسته‌ای در حالی بیان شد که دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا بر استفاده از دیپلماسی در قبال تهدید‌های ناشی از برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، نیز روز گذشته (سه شنبه)  با انتشار یادداشتی سخنان تلویزیونی وزیر اطلاعات را «حقیقتا حیرت‌انگیز» توصیف کرد و نوشت که این سخنان «می‌تواند به تقویت اهرم فشار طرف غربی در مذاکرات» منجر شود.

تسنیم نوشته است  که علاوه بر آمریکا و کشورهای اروپایی «چین و روسیه نیز هیچ‌گاه تمایلی به ساخت بمب اتم توسط ایران ندارند و اظهارات نسنجیده، وزیر اطلاعات ،می‌تواند مواضع روسیه و چین را نیز به مواضع آمریکا نزدیک کند».