وزارت خارجه اسرائیل به سریال تلویزیونی مصری درباره “نابودی اسرائیل در صد سال دیگر” اعتراض کرد

وزارت خارجه اسرائیل به دولت مصر به خاطر پخش یک سریال تلویزیونی که در آن انهدام اسرائیل موضوع اصلی داستان می باشد اعتراض کرد و چنین اقدامی را ناشایست دانست. شبکه های تلویزیونی عربی و اسلامی، معمولا در ایام ماه روزه رمضان، برای تفریح پس از افطار، سریال های تلویزیونی جدید پخش می‌کنند.

در بیانیه وزارت خارجه اسرائیل در انتقاد از این سریال، از جمله نوشته شده: «این داستان در کشوری روی صفحه تلویزیون می رود که ۴۱ سال است با اسرائیل پیمان صلح دارد و زندگی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر موجب تامین منافع دو ملت گردیده است».

در این سریال، یک موقعیت فرضی به فیلم کشیده شده، که به موجب آن، اسرائیل پس از ارتکاب به یک اشتباه، توسط کشورهای عربی نابود می شود.

این فیلم که ظاهرا آینده را به تصویر می کشد، با این صحنه آغاز می شود که در سال ۲۱۲۰ یعنی یکصد سال دیگر، دانش آموزان در کلاس درس درباره ماجرای جنگی می خوانند که برای آزاد سازی اورشلیم توسط اعراب رخ داده است.

در ادامه فیلم، معلم خطاب به کودکان می گوید که در آن هنگام آمریکا بزرگترین طرفدار کشوری بود که در این فیلم “حکومت صهیونیستی” لقب گرفته است. در این بخش از فیلم، تصویری از نقشه آمریکا روی صحنه ظاهر می گردد و آموزگار در ادامه سخنان خود می گوید: «هنگامی که زمان آن فرا رسید که کشورهای عرب خود را از قید دشمنان سوگند خورده خویش برهانند، جنگی آغاز گردید که “جنگ نجات القدس” نامیده شد».

آموزگار در دنباله سخنان خود در این سریال تلویزیونی می گوید: «جنگ خیلی زود به پایان رسید و اعراب توانستند به سرعت حکومت صهیونیستی اسرائیل را نابود کنند و این، کمتر از یکصد سال پس از برپایی این حکومت بود».

این نخستین بار از هنگام امضای پیمان صلح بین دو کشور است، که چنین فیلم خصمانه ای در مصر تهیه و پخش می شود. وزارت خارجه اسرائیل خود را ناچار دید نسبت به این رفتار غیردوستانه اعتراض کند.

پیمان صلح اسرائیل و مصر در أوائل سال ۱۹۷۹ و چند هفته پیش از به قدرت رسیدن روح الله خمینی در ایران امضا شد. یک گروه متعصب اسلامی در مصر، پرزیدنت انور سادات را که پایه گذار قرارداد صلح و پایان بخش نزاع با اسرائیل بود پس از چند ماه به قتل رساند و حسنی مبارک معاونش جایگزین او شد.

در طول همه سال ها، گروه‌هایی همچنان در مصر وجود داشته و دارند که با صلح با اسرائیل مخالفت می‌ورزند و بارها به اقدامات اعتراضی دست زده‌اند. در دوران دولت اسلامی محمد مُرسی در مصر، سفارت اسرائیل در قاهره مورد حمله قرار گرفت، ولی به کارمندان آن آسیبی نرسید.

 

یک دیدگاه

  1. با درود،اگر‌روزی اعراب به قدرت برسند با اسرائیل جنگ خواهند‌کرد، ولی با بودن ایران در خاور میانه که در نظر دارد در آنجا بر اعراب حاکم‌شود، اعراب نه تنها قدرتی پیدا نخواهند کرد بلکه ضعیف تر هم خواهند شد،و شاید هم از بین خواهند رفت و آن روز را حتی در خواب هم نخواهند دید، با سپاس از صدای رادیو اورشلیم

Comments are closed.