وزارت خارجه ایالات متحده ارسال پیامک برای شماری از مشترکان تلفن همراه را تایید کرد

وزارت خارجه ایالات متحده با تایید ارسال پیامک برای شماری از مشترکان تلفن همراه در ایران و روسیه خبر داد: ارسال پیامک‌ به این شهروندان بخشی از برنامه «آگاهی‌بخش جهانی آمریکاست»

به گفته شماری از ایرانیان  طی دو روز گذشته پیامکی را از سوی وزارت خارجه آمریکا دریافت کرده اند که در آن  وعده می‌داد واشنگتن در ازای دریافت اطلاعاتی درباره دخالت خارجی علیه انتخابات آمریکا پاداش هنگفت تا ۱۰ میلیون دلار می‌دهد.

در همین رابطه، یکی از سخنگوهای وزارت خارجه ایالات متحده در ایمیلی به خبرگزاری رویترز توضیح داده و نوشت که هدف از این پیامک آگاهی بخشی در سطح جهان نسبت به تهدیدهای سایبری علیه انتخابات پیش رو در آمریکا و پاداش مقابله با آن بوده است.

این ایمیل می‌گوید که پیامک‌ها بخشی از یک کمپین در سراسر جهان و به زبان‌های مختلف است.

رویترز می‌نویسد، این پیام برای برخی از  شهروندان روسیه نیز ارسال شده است که این امر واکنش ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه این کشور را به دنبال داشته است.

خانم زاخارووا در فیسبوک نوشت که حالا وبسایت وزارت خارجه آمریکا پیام‌های بی‌شماری در تقبیح این کار دریافت خواهد کرد.

دولت ایالات متحده دست به اقدامات گسترده‌ای جهت مقابله با دخالت احتمالی دولت‌های خارجی در انتخابات دو سال قبل کنگره زد و از جمله بر اساس گزارش واشینگتن‌پست، نیروهای آمریکایی حملات سایبری خود را به رسانه‌های پروپاگاندای روسی افزایش دادند، امری که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز بعدها آن را تایید کرد.

در این راستا وزارت خارجه آمریکا صفحه‌ای را در توییتر به زبان فارسی گشوده که به «مجرمان سایبری» هشدار می‌دهد ایالات متحده برای دریافت اطلاعات در مورد دخالت‌های خارجی در انتخابات این کشور حداکثر ۱۰ میلیون دلار پاداش می‌دهد.

این توییت حاوی یک آدرس تلگرام و شماره تلفنی برای ارسال اطلاعات مربوطه از طریق اپلیکیشن‌های واتساپ و سیگنال است.

گفته شده است که نتایج انتخابات ریاست جمهوری پیشین آمریکا تحت تاثیر کمپین‌های خارجی قرار گرفت که تلاش کرده بودند بر آن تاثیر بگذارند. مقامات آمریکایی انگشت اتهام خود را به ویژه متوجه روسیه کرده‌اند.