وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ویژه ای از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در اسرائیل ابراز خشنودی کرد

وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ویژه ای از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در اسرائیل ابراز خشنودی کرد.

این بیانیه در ساعتی انتشار یافت که هنوز مشخص نشده بود که کدام یک از دورقیب اصلی انتخاباتی در اسرائیل مأموریت تشکیل کابینه آینده را برعهده خواهد گرفت.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه ویژه خود نوشت که  بدون توجه به آنکه چه کسی مامور تشکیل دولت آینده اسرائیل خواهد شد دولت واشنگتن باهر نخست وزیر اسرائیل به همکاری گسترده ادامه خواهد داد.

احتمال می‌رود که این بیانیه در ساعتی منتشر شده که هنوز تصور می رفت که بنی گنس رهبر جبهه حزبی آبی و سفید بتواند کابینه بعدی را تشکیل دهد.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که مناسبات بین ایالات متحده و اسرائیل همیشه مستحکم بوده و منافع مشترکی بین دو کشور وجود دارد و از معیارهای رفتاری و اخلاقی مشترکی پیروی می‌کند.

پرزیدنت ترامپ و سه هفته پیش از انتخابات اسرائیل با انتشار فیلم کوتاهی  به مردم اسرائیل توصیه کرده بود که به نتانیاهو رأی دهند اما یک هفته پس از آن سخنان خود را تغییر داد و اعلام کرد که دو رقیب و دو سیاستمدار مقتدر با یکدیگر رقابت می کنند و شانه به شانه هم پیش می روند و هر یک از آن دو پیروز انتخابات شود ایالات متحده خرسند خواهد بود که با او همکاری نزدیک و تنگاتنگی داشته باشد.