وزارت خارجه ایالات متحده : جامعه جهانی باید برای  آزادی فوری  زندانیان سیاسی ایران با آمریکا همصدا شود.

وزارت خارجه آمریکا در سالگرد حوادث خونین بار آبان ۹۸ با انتشار بیانیه‌ای گفته است «رژیم ایران حدود ۱۵۰۰ نفر از جمله ۲۳ کودک را کشت و هزاران نفر نیز هنوز در زندان‌ها هستند، باید برای آزادی آنان جامعه جهانی با آمریکا همصدا شود و آنان را یاری رسانند».

در این بیانیه آمده است : سال گذشته در چنین روزی مردم شجاع ایران برای یک هفته در بیش از ۲۰۰ شهر کشور به چهار دهه مدیریت غلط رژیم فاسدی که ثروت مردمش را صرف تروریسم و سرکوب شهروندانش می‌کند،  اعتراض کردند.

وزارت خارجه ایالات متحده نوشته است :  در حالی که مردم ایران خواهان آزادی بیان بودند، رژیم با «ایدئولوژی افراطی خشونت و وحشت» خود با آن‌ها برخورد کرد و بار دیگر «ماهیت واقعی‌اش را به نمایش گذاشت و باقی‌مانده مشروعیت خود را نیز در مقابل مردم ایران از دست داد».

در این بیانیه آمده است:  با اشاره به کشته شدن ۱۵۰۰ نفر، گفته است «متاسفانه حکمرانی وحشت» رژیم ایران  تاکنون ادامه دارد و قوانین داخلی و بین‌المللی را در رابطه با حقوق مردم نادیده می‌گیرد،  «هزاران معترض در زندان ها باقی مانده‌اند، جایی که بر اساس گزارش‌ها با شلاق، شوک الکتریکی، گرسنگی، کتک، آزار و تجاوز جنسی مواجه شده و هدف شکنجه قرار گرفته‌اند».

سال گذشته نیز خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام وزارت کشور ایران گزارش داده بود که در طول دو هفته تظاهرات آبان ۹۸ در سراسر کشور حدود هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند. این آمار شامل ۱۷ نوجوان، حدود ۴۰۰ زن و همچنین نیروهای امنیتی و پلیس ایران می‌شود.

اما عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران خردادماه امسال و بعد از ماه‌ها تعلل در ارائه گزارش آمار کشته‌های آبان مدعی شد در این اعتراضات حدود ۲۲۵ نفر کشته شده‌اند. او در ادامه تایید کرده بود که نیروهای امنیتی به پای معترضان شلیک کرده است.

اعتراضات آبان پارسال در پی اعلام تصمیم ناگهانی دولت برای افزایش سه‌برابری بهای بنزین در بسیاری از شهرهای ایران روی داد، اما با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شد. نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی همزمان با سرکوب‌ها، شبکه اینترنت را در کشور نیز به طور کامل قطع کردند.

وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود با «شیطانی» خواندن رژیم جمهوری اسلامی از جامعه جهانی خواسته است که فورا برای آزادی زندانیان سیاسی ایران با آمریکا همصدا شود.