وزارت خارجه ایالات متحده: همه تحریم‌های سازمان ملل علیه حکومت ایران بازگشت و اجرایی شد

وزارت خارجه ایالات متحده  با انتشار بیانیه‌ای با عنوان «عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود» به شورای امنیت و پایان روند سی روزه بازگشت تحریم‌های تعلیق شده سازمان ملل، اعلام کرد: این تحریم‌ها از شامگاه شب گذشته(شنبه) به وقت شرق امریکا اجرایی شدند.

در این بیانیه تاکید شده «به یمن وجود مکانیسم ماشه، حکومت ایران اکنون موظف است تا فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی، فرآوری دوباره و آب سنگین را متوقف کند. ما هرگز به بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان اجازه نخواهیم داد به مرگ‌آورترین سلاح جهان دسترسی پیدا کند».

وزارت خارجه ایالات متحده گفته است: «در صورتی ‌که کشورهای عضو سازمان ملل نتوانند به تعهدات خود در اجرای این تحریم‌ها عمل کنند، ایالات متحده آماده است از قدرت داخلی خود استفاده کند تا در قبال چنین قصوری اقدامات تنبیهی را در پیش گیرد».

در این بیانیه آمده است : «سیاست فشار حداکثری ما تا زمانی‌که این رژیم به ترور، آشوب، خشونت و خونریزی پایان ندهد ادامه خواهد یافت».

همزمان مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «تقریبا همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، به عنوان مهم‌ترین حامی تروریسم دولتی و یهودستیزی، بازگشته‌اند. این تحریم‌ها تمدید دائمی تحریم‌های تسلیحاتی ایران را نیز شامل می‌شوند. این یک خبر خوش برای صلح در منطقه است».

پمپئو افزود که ما در اعمال تحریم‌های خود هیچ درنگی نمی‌کنیم و از همه کشورهای عضو سازمان ملل انتظار داریم به وظایف خود تحت این تحریم‌ها به طور کامل پایبند باشند.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه بیانیه اقدام خود را «گامی به سوی امنیت و صلح بین‌المللی» خواند و افزود: توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به جای بازگرداندن ایران «به جمع ملت‌ها»، ثروتی نویافته را در اختیار ملاها قرار داد تا با استفاده از آن از عراق و لبنان تا یمن و سوریه مرگ و ویرانی به بار بیاورند.

ایالات متحده در اواخر مرداد ماه  رسما به سازمان ملل متحد اطلاع داده بود که قصد دارد همه تحریم‌های تعلیق شده در چارچوب برجام را با فعال کردن مکانیسم ماشه، برگرداند.

در همین رابطه ، وزرای خارجه سه کشور اروپایی نیز گفتند به‌رغم فعال شدن سازوکار حل اختلاف – که با عناوین “مکانیسم ماشه” یا “مکانیسم بازگشت خود‌به‌خودی تحریم‌ها” هم شناخته‌می‌شود – به کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران نمی‌پیوندند، کارزاری که دولت دونالد ترامپ پس از خروج از توافق هسته‌ای با ایران به راه انداخت و هدف از آن فشار آوردن به ایران برای مذاکره درباره توافق جدیدی است که شامل برنامه موشکی بالستیک تهران، اعمال نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه، و در مجموع برآورده شدن ۱۲ خواسته آمریکا از ایران است