وزارت خارجه ایران: گزارش درباره ارسال پیام عراقچی برای مذاکره با تیم بایدن ساختگی است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران، در واکنش به گزارش نیویورک تایمز درباره تلاش عباس عراقچی، معاون سیاسی ظریف ، برای تماس با تیم جو بایدن به خبرگزاری صداوسیمای رژیم گفت: این گزارش ، ساختگی است.

خطیب‌زاده گفت: « دفتر نمایندگی ،حکومت در نیویورک، همان روز به انتشار این گزارش توسط نیویورک تایمز، پاسخ داده و گفته است که  هیچ تماسی به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم صورت نگرفته است».

او ادامه داد: «رسانه‌ها از این پس از این‌گونه اخبار را در هر روز بیشتر خواهند ساخت».

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از چند دیپلمات ایرانی، از تلاش عراقچی برای تماس با مشاوران جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا از طریق واسطه‌ها خبر داده بود.

این روزنامه آمریکایی در گزارشی با عنوان «بایدن قصد دارد که به توافق هسته‌ای ایران بازگردد، اما این ساده نخواهد بود، نوشته استف  هدف از تلاش عراقچی، رساندن این پیام به بایدن بوده که آمریکا پیش از ازسرگیری مذاکرات با ایران بدون پیش‌شرط،  به برجام بازگردد.

این دیپلمات‌های ایرانی که نامشان فاش نشده، به نیویورک تایمز گفته‌اند: «ایران علاقه‌ای به توقف موقت،  فعالیت‌های هسته‌ای خود ندارد و در این فاصله تا زمان مذاکرات،  غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد یا ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش نخواهد داد.»

آنان اضافه کردند: «ایران زمانی اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازمی‌گردد که آمریکا این کار را انجام دهد».

نیویورک تایمز در این باره نوشته است:  مشاوران بایدن نیزف  دریافت هرگونه پیام از سوی ایران را تکذیب کرده و اعلام کرده‌اند که این موضوع را پس از مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید آمریکا به آن خواهند پرداخت.

در همین زمینه یک مقام بلندپایه در تهران نیز به خبرگزاری آناتولی گفت که ایران آماده کاهش احتمالی تنش با آمریکاست.

این مقام که نامش فاش نشده همچنین اضافه کرد تعلیق تعهدات ایران در چارچوب برجام که واکنشی به خروج آمریکا به برجام بود، برگشت‌پذیر،  است.

او با این حال تاکید کرد اقدام ایران در این زمینه بستگی به آمریکا دارد.

این مقام ایرانی گفته است که « دولت ترامپ به طور یکجانبه با نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافق خارج شد و کشورهای اروپایی برای زنده نگه داشتن آن برجام از خود بی‌تفاوتی نشان دادند و این امر باعث کاهش تعهدات ایران شد».

او افزوده است که  بایدن فرصت  دارد که تصمیم دولت ترامپ را بازنگری کند و به توافق بازگردد؛ امری که راه بازگشت تهران را به اجرای کامل تعهداتش باز می‌کند.