وزارت خارجه حکومت اسلامی ایران در تهران سفیر سوئیس را احضار کرد

سعید خطیب زاده،  سخنگوی وزارت خارجه گفت:  در پی انتشار اتهامات آمریکا در خصوص دخالت ایران و روسیه  در انتخابات ایالات متحده،  سفیر سوئیس و حافظ منافع ایالات متحده در ایران، از سوی دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت خارجه، احضار شد.

خطیب زاده افزود: حکومت اسلامی ایران بار دیگر تاکید می کند برای تهران هیچ تفاوتی نمی کند کدام یک از دو کاندیدای فعلی راهی کاخ سفید شود.

همچنین علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی حکومت اسلامی ایران در سازمان ملل، در واکنش به سخنان اخیر  مقامات آمریکایی  که اعلام کرده اند،  تهران در انتخابات ایالات متحده مداخله می کند، گفت:  ما قویا این را رد می کنیم و معتقدیم که  این آمریکا است که چنین مداخله‌هایی در انتخابات دیگر کشورها انجام می‌دهد.

میریوسفی افزود: رژیم اسلامی ایران “هیچ ترجیحی” برای نتیجه انتخابات آمریکا ندارد، اما در عین حال گفت:  “جهان شاهد تلاش‌های عمومی ناامیدانه آمریکا برای زیر سوال بردن نتیجه انتخابات خود در بالاترین سطح است.

این در حالی که جان رتکلیف مدیر اطلاعات ملی و کریستوفر ری مدیر اف‌بی‌آی در واشنگتن طى یک کنفرانس خبری اعلام کردند که ایران و روسیه اطلاعات ثبت نام رأی دهندگان را با نیت دخالت در انتخابات نوامبر به دست آورده‌اند.

مدیر امنیت ملی ایالات متحده افزود:  روسیه و ایران گامهایی در جهت مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برداشته اند.

او در ادامه حکومت اسلامی ایران را متهم کرد که ای‌میل های تهدید آمیز به رای دهندگان حزب دموکرات ارسال کرده است

رتکلیف گفت: «می خواهیم مردم را آگاه کنیم که دو بازیگر خارجی – ایران و روسیه – را شناسایی کرده‌ایم که دست به اقدامات مشخصی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی مرتبط با انتخابات ما زده‌اند و ما تایید ‌کرده‌ایم که برخی اطلاعات ثبت‌نام رای دهندگان از سوی ایران و روسیه به طور جداگانه کسب شده است