وزارت خارجه حکومت ایران ادعا کرد: عربستان دارد علیه ایران پرونده سازی دروغین می کند

حکومت ایران مانند همیشه اتهامات پشتیبانی از عملیات تروریستی و رساندن پول و اسلحه به مزدوران خود در کشورهای عربی همسایه را قویا تکذیب کرد و گفت: عربستان پرونده سازی دروغین کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران،  اتهام عربستان را که اعلام کرده است:  یک «هسته تروریستی» آموزش‌دیده توسط سپاه پاسداران را شناسایی و متلاشی کرده است، ان را به دید وی «سناریونویسی‌های بی‌ارزش و سفارشی» علیه ایران دانسته است.

این نخستین بار نیست که رژیم ایران این گونه عملیات تروریستی خود در سایر کشورها را  تکذیب می کند و همیشه به همین شیوه متوسل شده اند ولی پس از مدتی اذعان کردند که به گروه های ترور پول و اسلحه رساندند و به ان افتخار کردند.  دو نمونه از این گونه اقدامات حزب الله لبنان و حوثی های یمن هستند

سعید خطیب‌زاده حکومت سعودی را متهم به «کنار گذاشتن عقلانیت سیاسی»، انجام «نمایشی دست چندم»، «پرونده‌سازی دروغین»، «اتهام‌زنی‌های تکراری، کلیشه‌ای و بی‌ارزش»، و «سناریونویسی‌های بی‌ارزش و سفارشی» علیه ایران «برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات شکست‌خورده خود» کرد.

او گفت:  این گونه اتهامات «در امتداد مواضع بی اعتبار و تکراری این کشور طی سال‌های گذشته» است و  این «راهی نیست که عربستان را به مقصد برساند».

عربستان سعودی اعلام کرده است که  یک «هسته تروریستی» آموزش‌دیده توسط سپاه پاسداران را متلاشی کرده که در این عملیات  ۱۰ عضو این هسته بازداشت شده‌اند و از آنها سلاح و مواد منفجره ضبط شده است.

خبرگزاری رویترز، به نقل از یک سخنگو که نامش فاش نشده است گفته که سه نفر از دستگیر شدگان در ایران آموزش دیده بودند و بقیه «وظایف گوناگونی در این هسته داشته‌اند».

در بیانیه سخنگوی یاد شده آمده که اعضای این هسته به مدت چند هفته در اواخر سال ۲۰۱۷، «در پایگاه‌های سپاه پاسداران در ایران آموزش نظامی و میدانی دیده‌ بودند، از جمله اینکه چطور مواد منفجره بسازند».

این بیانیه می‌افزاید: سلاح‌ها و مواد منفجره ضبط شده از این افراد در یک خانه و یک مزرعه انبار شده بود.

ریاض پیش از این نیز ایران را در رابطه با یک رشته حملات به تاسیسات نفتی و همچنین نفتکش‌های خود در خلیج فارس متهم کرده بود. اتهام‌هایی که حکومت ایران  آنها را رد می‌کند.